Microsoft Sony ve Nintendo bir araya geliyor işte büyük ortaklık

fgerherh

Normal şartlarda birbirleriyle rekabet içerisinde olan Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketler bu sefer bir araya gelme kararı aldı. İşte bu büyük birlikteliğin perde arkası.

Dünyanın en büyük oyun konsolu üreticileri olarak bilinen Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketler önemli bir karar alarak birlikte hareket edeceklerini söyledi. Böyle bir tavrın ana nedeni ise genç oyunculara yönelik nefret, taciz ve istismarın engellenmesi.

Son dönemlerde özellikle oyun dünyasında çok fazla nefret ve taciz olaylarının yaşandığı görülüyor. Gerçek hayatta da birbirlerini taciz etmeye ve nefret söylemleri kullanmaya başlayan oyuncular için büyük şirketler devreye girdi. Elbette bu konuda yalnız olmayacaklar. Hükümet, kanun uygulayıcılar ve derecelendirme kuruluşları gibi birçok ortak ile çalışacaklar.

Oyun devleri yeni bir düzen kurmak istiyor

Yeni Hyundai KONA

Siz kendiniz oyun oynadığınızda veya başka birisinin oyun oynadığını gördüğünüzde, muhtemelen çeşitli küfür ve hakaretlerin yer aldığına rastlamışsınızdır. Böyle bir durumda genellikle başvuracak bir platform olmuyor.

Microsoft Sony ve Nintendo

Büyük oyun şirketleri bu durumu değiştirmek istiyor. Yapılan açıklamada, “Yasa dışı bir davranış gözlemlediğimizde veya bir oyuncunun muhtemel zarar görme riski altında olduğuna inandığımızda derhal kanun uygulayıcıları bilgilendireceğiz” ifadelerine yer verildi. Böylece şirketlerin fazlasıyla ciddi olduğunu görmek mümkün.

Oyunları oynayan kişilerin yaş gruplarına bakıldığında, 18 yaş altındakilerin çok fazla olduğu görülüyor. Bu aynı zamanda işi çocuk istismarı gibi yerlere bile götürebiliyor. Böyle bir durumda oyun firmaları için sorumluluk en az 3 kat artıyor. Sizce oyun şirketleri taciz ve nefret söylemlerini nasıl engelleyebilir? Önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir