Microsoft, Rusya’daki tüm satışlarını durdurdu

Microsoft, Rusya'daki tüm satışlarını durdurdu

Apple, Ukrayna’nın işgaline tepki olarak ürünlerini Rusya pazarından çeken tek teknoloji devi değil. Microsoft, Rusya’daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını ‘askıya aldı’. İşte detaylar.

ABD, İngiltere ve AB yaptırımları kapsamında ülkedeki işlemlerin “birçok yönü” durduruldu. Şimdi Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlara Microsoft da eklendi. Şirket en başta Rus devlet medyasını platformlarında kısıtlamıştı. Şimdi de tüm ürün ve hizmet satışları durduruldu. Microsoft’un düşüncesine göre bu hamle son derece gerekliydi. Şirket başkanı Brad Smith’e göre, bunun gibi “somut adımlar” en fazla etkiye sahip olacak. Şirket, Ukrayna’daki durum geliştikçe “ilave adımlar” atacağını da duyurdu.

Microsoft, Rusya'daki tüm satışlarını durdurdu

Windows yaratıcısı, Rusya’ya yönelik eleştirilerinde açıktı, işgali “haksız, sebepsiz ve yasa dışı” olarak nitelendirdi. Microsoft ürünleri, Windows, Office ve Microsoft 365 veya Azure gibi hizmetler dahil olmak üzere birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da bilgi işlem için önemli roller oynamakta. Mevcut kullanıcılar erişimi kaybetmeyebilir, ancak yeni bir ürün satın alması veya aboneliği yenilemesi gereken herkes için sorun oluşabilir. Microsoft’a bunun Rus bilgisayar satıcılarını nasıl etkileyebileceği soruldu. Neticede Windows tabanlı bilgisayarlar satmayı planlıyorlarsa lisansa ihtiyaçları olacak.

Kesin hasar ne olursa olsun, satışların dondurulması Google, Meta, Reddit ve Twitter gibi teknoloji şirketlerinde bir dizi baskıyı takip ediyor. Rusya, bu eylemlere tepki olarak eğilmeyecek, ancak ülkenin üzerinde harekete geçmesi için açıkça ortak bir baskı oluşuyor.

Apple bir sonraki donanım etkinliğini 8 Mart’ta yapacak

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir