Microsoft Edge tarayıcısında VPN dönemi başladı

Microsoft, Edge tarayıcı için yeni bir özellik deniyor

İnternet tarayıcısı olarak Microsoft Edge’i tercih eden kullanıcılar, artık tarayıcıdaki dahili VPN özelliğini kullanabilecekler.

Internet Explorer’ın yerini alarak Windows işletim sisteminin varsayılan internet tarayıcısı olarak kullanıcılara sunulan Microsoft Edge, Internet Explorer’ın son döneminden daha iyi bir performans sergiliyor olsa da hala Google Chrome’un çok gerisinde yer alıyor. Ancak Microsoft bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapıyor. İnternet tarayıcısını kullanıcılar için daha cazip hale getirmek isteyen Microsoft, internet kullanıcıları için oldukça faydalı olabilecek bir özelliği aktif hale getirdi.

Hatırlayacağınız gibi Microsoft Edge’e dahili VPN özelliğinin ekleneceği haberini kısa süre önce sizinle paylaşmıştık. Kısa süre önce duyurulan bu özellik, nihayet internet tarayıcısına eklendi. Artık Edge kullanıcıları doğrudan tarayıcıları sayesinde VPN kullanarak internette gezinebilecekler.

Microsoft Edge

Edge’in dahili VPN özelliği Microsoft Edge Secure Network adını taşıyor. Cloudflare’den güç alan Secure Network, şimdilik sadece internet tarayıcısının Canary versiyonunu kullanan sınırlı sayıda kullanıcıya sunuldu. Ancak önümüzdeki günlerde bu durumun değişmesi bekleniyor.

Türkiye gibi internet güvenliğinin sıkı tutulduğu ülkelerde VPN genellikle yasaklı sitelere giriş için kullanılıyor olsa da ABD gibi internet güvenliğinin daha serbest olduğu ülkelerde de VPN servisleri geniş kitlelere ulaşıyor. Bunun sebebi ise birçok internet kullanıcısının kişisel mahremiyetlerini korumak için VPN kullanarak IP adreslerini gizlemek ve verilerini şifrelemek istemesi. Microsoft’un sunduğu Secure Network özelliği de bu hizmetleri sunarak kullanıcılara hitap edecek.

Donald Trump: “Elon Musk Twitter’ı hayatta o fiyata almaz”