Meta yönetiminde kritik ayrılık

Mark Zuckerberg Instagram paylaşımı ile olay oldu

Meta, ya da eski adıyla Facebook’un üst kademe yönetimindeki en önemli isimlerden olan COO Sheryl Sandberg, şirketten ayrıldı.

Mark Zuckerberg önderliğinde kendisine yeni bir yol çizmeye çalışan, hatta bu amaç uğruna ismini Meta olarak değiştiren Facebook’ta bir dönem kapandı. Yıllardır şirketin üst yönetim kadrosunda yer alan ve son olarak şirkette COO olarak görev alan Sheryl Sandberg’ün, 1 Ağustos itibarıyla bu görevden ayrıldığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada artık şirketin COO’sunun Javier Olivan olduğu açıklandı. Üstelik Sandberg sadece COO görevinden ayrılmıyor. Aynı zamanda şirketten de ayrılıyor. Sandberg’ün 30 Eylül’den sonra şirketin bir çalışanı olmayacağı açıklandı. Ancak Sandberg şirket ile bağlarını tamamen koparmayacak. Çünkü Meta’nın yönetim kurulunda kalmaya devam edecek ve çalışan olmayan bir kurul üyesi olarak ödeme almaya devam edecek.

Meta

14 yıldır Facebook’ta görev alan Sandberg, şirketten ayrılacağını ilk olarak haziran ayında açıklamıştı. Bugün gelen resmi açıklamayla birlikte Sandberg’in şirketten ayrılacağı tarih netlik kazanmış oldu. Ayrıca yeni COO’nun göreve başladığı da ortaya çıktı.

Javier Olivan her ne kadar COO olarak Sheryl Sandberg’ün yerini almış olsa da bu görevdeki yetkileri ve sorumlulukları Sandberg’den epey farklı olacak. Olivan daha klasik bir COO olarak görev alacak ve şirketin iç işleyişine ve operasyonel faaliyetlerine odaklanacak. Yıllardır Facebook’ta olan Sandberg çok daha geniş bir role sahipti.

2008 yılında Facebook’a katılan Sheryl Sandberg, o günden beri şirketin işletme tarafına liderlik ediyordu. Böylece Mark Zuckerberg daha çok yazılım ve mühendislik kısmıyla ilgilenebiliyordu. Son yıllarda Sandberg, Cambridge Analytica skandalı gibi pek çok zorlu dönemde şirketin yüzü haline gelmiş, şirketin karıştığı olaylara açıklık getirmeye çalışan genelde o olmuştu. Böylece Zuckerberg bu olaylardan mümkün olduğunca uzak kalabiliyordu. Sandberg’in yokluğunda Zuckerberg’in bu konuda da daha aktif bir rol üstlenmesi gerekebilir.

Sandberg, Meta’dan tuhaf şartlar altında ayırılıyor. Hatırlayacağınız gibi Sandberg ayrılma kararını açıklamadan kısa süre önce, The Journal’da onunla ilgili bir haber çıkmış ve Sandberg’in o dönem beraber olduğu Activision CEO’su Bobby Kotick’i suçlayan makaleleri ortadan kaldırmak için Meta’nın kaynaklarını kullandığı ortaya çıkmıştı. Kısa süre sonra Meta avukatları Sandberg’e karşı şirket içi bir soruşturma başlatarak Sandberg’in harcamalarını mercek altına aldı. Buldukları sonuçlar pek hoşlarına gitmemiş olsa gerek ki Sandberg yıllar sonra şirketten ayrıldı. Üstelik Meta oldukça zorlu bir dönemden geçerken.

iPhone 14 Pro’nun OLED ekranı de iPhone 14’ten üstün olacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir