Ana SayfaFacebookMeta Ukrayna ile ilgili bazı taleplerinden vazgeçti

Meta Ukrayna ile ilgili bazı taleplerinden vazgeçti

Meta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında içerik denetleme politikalarını şekillendirme konusunda rehberlik almak için Gözetim Kurulu’na yaptığı bir talebi geri çekti.

Meta Ukrayna ile ilgili bazı taleplerinden vazgeçti. Şirket, şiddet çağrılarını içeren bazı kurallarını “geçici olarak” gevşetme kararına ilişkin başlayan tartışmaların ardından, Mart ayında Gözetim Kurulu’ndan bir politika danışma görüşü (PAO) talebinde bulunmuştu.

Meta Ukrayna

Şimdi, yaklaşık iki ay sonra Meta, alışılmadık bir adım atarak ve talebi geri aldı. Şirket, gerekçe olarak belirtilmemiş güvenlik endişelerini gösterdi, ancak ayrıntı vermedi. Meta yaptığı açıklamada, “Bu karar kolayca alınmadı – PAO, devam eden güvenlik ve güvenlik endişeleri nedeniyle geri çekildi” dedi. Ayrıca şirket, 17 Mart’tan bu yana güncellenmemiş olan, Ukrayna’daki savaşa “devam eden” yanıtıyla ilgili blog gönderisine de bağlantı linki verdi.

Meta Ukrayna ile ilgili bazı taleplerinden vazgeçti

Meta Ukrayna

Gözetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Kurul bu endişeleri anlasa da, talebin önemli sorunları gündeme getirdiğine inanıyoruz ve şirketin geri çekme kararından dolayı hayal kırıklığına uğradık”  ifadelerini kullandı. “Kurul ayrıca, bu talebin geri çekilmesinin, Meta’nın bu savaştan kaynaklanan ve Kurul’un takip etmeye devam ettiği devam eden içerik denetleme sorunlarını dikkatlice değerlendirme sorumluluğunu azaltmadığını da not eder.”

Meta Ukrayna

Meta’nın talebini neden geri çekmeyi seçtiği tam olarak belli olmasa da, hareket yine de tuhaf. Ayrıca  ne Meta ne de Gözetim Kurulu, şirketin orijinal PAO talebinin tam olarak neyi kapsadığı konusunda kamuya açık bir yorumda bulunmadı. The Washington Post’un Mart ayında yaptığı habere göre, Meta’nın politika şefi Nick Clegg, çalışanlarına, şirketin yönetim kurulundan içerik moderatörleri için güncellenmiş kılavuzun tekrar gözden geçirilmesini isteyeceğini söyledi.

IBM geleceğini kuantum bilgisayarlar üzerine kuruyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting