Meta, Facebook ve Instagram’da NFT desteğini kesiyor

Twitter marka güvenliği ve reklam kalitesi başkanı şirketten ayrıldı

Meta, kullanıma sunduktan bir yıldan kısa bir süre sonra Facebook ve Instagram’daki NFT’lere verdiği desteği “kesiyor”. İşte tüm detaylar.

Güncelleme, sosyal ağın “verimlilik yılı” olarak tanımladığı bir dönemde binlerce işçiyi işten çıkarması ve çok sayıda projeyi kapatmasıyla geldi. Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephane Kasriel, Twitter’da paylaşılan bir güncellemede, “İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin başka yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları (NFT’ler) şimdilik azaltıyoruz” dedi. Şirketin bunun yerine “Reels için para kazanma fırsatlarına” ve “Meta genelinde mesajlaşma ödemelerine” odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Meta, Facebook ve Instagram'da NFT desteğini kesiyor

Yeni Hyundai KONA

Güncelleme, Zuckerberg’in SXSW sahnesine çıkıp Instagram’ın geçen Mayıs ayında NFT desteği üzerinde çalıştığını duyurmasından neredeyse tam bir yıl sonra geliyor. Facebook, neticede adını ve konseptini tamamen değiştirerek Meta olma yolunda adımlarına devam etmişti. Ancak her şey şirketin istediği gibi olmadı. Sunulan çoğu yenilik ne yazık ki tutmadı ve şirket bazı uygulamalarının fişini çekmek zorunda kaldı. Zuckerberg’in şirketin metaverse planlarında rol oynayabileceğini öne sürdüğü şirketin NFT’ler konusundaki rotasını neden tersine çevirdiğini ayrıntılı olarak açıklanmadı. Geçen yıl SXSW görünümü sırasında CEO “Umarım, metaverse’de avatarınızın giydiği giysi, temelde bir NFT olarak basılabilir ve onu farklı yerleriniz arasında götürebilirsiniz,” demişti, ancak görünüşe göre hayal ettiği gibi bir performans ortaya çıkmadı.

Ancak geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan, bir zamanlar iddialı olan tek girişim bu değil. Şirket ayrıca, bir zamanlar yol haritasında NFT desteğine sahip olduğu söylenen kripto cüzdanı Novi’yi de geçen yıl kapatmıştı.

Razer Ornata V3 oyuncu klavyesi: Mecha-membrane sayesinde hem hızlı hem sessiz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir