Meta, Facebook ve Instagram mesaj şifreleme özelliğini 2023’e erteledi

Meta, Facebook ve Instagram mesaj şifreleme özelliğini 2023'e erteledi

Meta şirketinin daha özel bir kullanıcı deneyimi için planları, şirketin başlangıçta umduğundan daha uzun vakit alacak. The Guardian’a göre, güvenlik şefi Antigone Davis, Facebook Messenger ve Instagram’da varsayılan uçtan uca şifreli mesajlaşmanın kullanıma sunulmasının “2023’e” ertelendiği konusunda bir yazı yazdı. İşte detaylar.

Davis, sosyal medya firmasının başlangıçta hareketin 2022’ye kadar tamamlanmasını planladığını, ancak “bunu doğru yapmak” için fazladan zaman gerektiğini söyledi. Ekstra gizlilik WhatsApp’ta zaten etkinleştirilmişti, ancak Facebook Messenger ve Instagram sohbetleri hala uçtan uca şifreli değil. Facebook, 2019’da şifreleme ve diğer gizlilik özelliklerine yönelik daha geniş bir adım atmıştı. Ancak daha gelişmiş bir sürüm gecikmeli olarak gelecek. Gecikme, en azından Birleşik Krallık’ta garip bir zamanlamaya yol açabilir. Ülke, 2023’te teknoloji şirketlerinin istismarı önlemesini ve çocukları korumasını gerektirecek bir güvenlik yasası çıkarıyor. Ülke Meta, yasa yürürlüğe girene kadar planlarını değiştirme baskısı ile karşı karşıya kalabilir.

Meta, Facebook ve Instagram mesaj şifreleme özelliğini 2023'e erteledi

Davis, Meta’nın şifrelenmemiş bilgi ve kullanıcı raporlarının bir kombinasyonu yoluyla kötüye kullanımı tespit etme gücüne sahip olacağını söyledi. Gecikme, hükümetlere güvence vermek ve olası çatışmaları önlemek için zaman da sağlayabilir. Her halukarda sohbet şifrelemesinin gelmesi aciliyet gerektiren bir durum değil, ancak daha uzun zaman dilimi biraz belirsizlik ekliyor. Yine de kullanıcıların şirkete karşı güvenini sarsması açısından ciddi bir gecikme olmayacaktır.

Kripto paralarda kazananlar bakın kimler oldu: Bunlara yatıranlar kazandı