Meta, çalışanlarına kürtaj hakkında konuşma yasağı koydu!

Meta, çalışanlarına kürtaj hakkında konuşma yasağı koydu!

Bir Meta yöneticisi Perşembe günü çalışanlara, Facebook’un dahili bir versiyonu olan Workplace’te kürtaj hakkında konuşmalarının yasak olduğunu söyledi. İşte detaylar.

Şirketin “düşmanca bir çalışma ortamı” olarak çizdiği imaj büyümeye devam ediyor. Meta 2019’da uygulamaya koyduğu politika ike, çalışanların “kürtajın doğru veya yanlış olduğu, kürtajın mevcudiyeti veya hakları ve konuyla ilgili siyasi, dini ve insani görüşler hakkındaki görüş veya tartışmaları” tartışmasını yasakladı. Bazı çalışanlar, yönetimi bu politikadan vazgeçmeye çağırdı ve yasağın, çalışanların saygılı bir şekilde” konuşmasına engel olduğunu savundu.

Meta, çalışanlarına kürtaj hakkında konuşma yasağı koydu!

İfade özgürlüğü gibi konuların gündeme geldiği bu dönemde de Meta’nın konuşma özgürlüğünü kısıtlaması bazıları tarafından fazlasıyla tepki topladı. Black Lives Matter, göçmenlik ve trans hakları gibi konular da şirkette tabu halinde. Perşembe günü çalışanlarla kapsamlı bir toplantı sırasında, Meta’nın İK Başkan Yardımcısı Janelle Gale, kürtajın Workplace’te çalışanlar tarafından “en bölücü konu” olduğunu söyledi. “İnsanlar saygılı olsalar ve kürtaj konusundaki görüşleri konusunda saygılı olmaya çalışsalar bile, bu hala insanları cinsiyetleri veya dinleri nedeniyle hedef alınıyormuş gibi hissettirebilir” ifadelerini kullandı.

Çoğu büyük şirket, kürtaj yasakları konusundaki tutumlarını henüz net bir şekilde belirtmedi. Amazon ve Tesla, kürtaj için seyahat etmesi gereken hamile çalışanların bazı masraflarını karşılayacaklarını söylediler ve Salesforce Eylül ayında çalışanlarına kürtaj yasağı nedeniyle Teksas’tan ayrılmak isterlerse taşınma masraflarına yardımcı olacağını söyledi.

Uzaya fırlatılan roketler çevre üzerinde beklenmeyen etkiler yaratıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir