Ana SayfaHaberMeta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmak zorunda kalabilir

Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalabilir

Yeni bir AB yasası, kullanıcı verilerini toplayan şirketlerin bu verileri Avrupa sunucularında tutmasını ve işlemesini şart koşuyor. Ancak bu durum Meta tarafından hoş karşılanmayabilir. İşte detaylar.

Meta şirketine bağlı Facebook ve Instagram’ın verileri, hem ABD hem de Avrupa sunucularında işleniyor. Bu durum da, reklam hedefleme ve bu sosyal platformlarda faaliyet gösteren işletmeler için çok önemli. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan raporda Meta, şirketin yeni AB düzenlemelerine uymamayı tercih etmesi durumunda Facebook ve Instagram hizmetlerini sunmayı bırakacağını öne sürüyor. Meta’nın Küresel İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, bunun AB’de şirketin sağladığı hizmetlere ve reklamlara dayanan birçok işletme için zararlı olacağını savunuyor.

Meta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmak zorunda kalabilir

Geçen haftanın mali raporu, şirketin tarihinde ilk kez günlük aktif kullanıcı kaybetmesinin ardından Meta’nın hisselerinin %25 oranında düşmesine neden oldu. Yeni yasa düzenlemesi ile aslında şirket eski pozisyonuna yükselebilir. Bu durumda aslında yeni AB yasası Facebook’un işine yarayacak diyebiliriz. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg şirketin vizyonunu ve adını değiştirerek kafasındaki yenilikleri sunmuştu. O zamandan beri farklı bir vizyonla yoluna devam eden Meta bu vizyonda çok da fayda sağlamamış görünüyor diyebiliriz. Tabi ki bu şirketin havlu atıp artık denemeyi bırakacağı anlamına gelmiyor ancak açıkça insanlar eskisi kadar Facebook platformuna ilgi göstermiyor. Şirket de internetin geleceğinin TikTok’a benzeyeceğini savunuyor.

Sosyal medya kuralları yeniden yazılıyor: Tedbirler iyice sertleşecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting