Ana SayfaHaberMeta, 18,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Meta, 18,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Meta şirketine 12 veri ihlali nedeniyle 17 milyon € (18.6 milyon $) para cezası verdi. İşte tüm detaylar.

Meta, bir süredir veri ihlali gibi konularla meşgul. Şirket yaptığı veri ihlalleri sebebiyle tekrar bir para cezasıyla karşı karşıya. Bu sefer yapılan veri ihlali 12 sayısıyla sınırlı olmasına rağmen şirkete verilen ceza epey bir kabarık. Özellikle WhatsApp’ın Facebook ile verilerini paylaştığının iddia edildiği dönemde ortaya çıkan veri ihlali kanunları güvenlik ve gizlilik konularını gündeme getirdi. O günden beri son derece önemli olan veri ihlali konuları artık tüm kullanıcıların hassas noktası konumunda.

Yetkili kurumlar, Meta’dan Haziran ve Aralık 2018 arasında veri ihlali bildirimlerini aldı. Cezayı açıklamadan önce, yetkili kurum olan GDPR yönergeleri uyarınca diğer Avrupa makamlarına danıştı.

Meta, 18,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Bir Meta sözcüsü Engadget’e verdiği demeçte, “Bu para cezası, 2018’den beri güncellediğimiz kayıt tutma uygulamalarıyla ilgilidir. İnsanların bilgilerini korumada bir başarısızlık söz konusu olamaz” dedi. “GDPR kapsamındaki yükümlülüklerimizi ciddiye alıyoruz ve bu kararı süreçlerimiz olarak dikkatle değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Para cezası, yalnızca son çeyrekte 32,6 milyar dolarlık reklam geliri elde eden Meta için çok önemli değil diyebiliriz. Geçen yıl uygulanan 267 milyon dolarlık para cezasıyla karşılaştırıldığında bu ceza, sönük kalıyor. Düzenleyici, diğer verilerle ilgili konularda Meta’yı araştırdı. Şirket veri ihlali gibi konularda daha hassas adımlar atacağına söz verdi.

DRIVE UP :Mercedes-Benz Otomotiv’e staj başvuruları başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting