Mercedes emisyon skandalı için 3 milyar dolar ödeyecek

mercedes emisyon

Alman otomotiv devi Daimler, karbon gazı salınımını yasal sınırlar içinde göstermek için araçlarına yanıltıcı yazılım yüklerken yakalanmıştı. Pek çok üreticinin aynı sahtekarlığı yaptığı ortaya çıkarken Daimlerin ödeyeceği tazminat miktarı da şekillendi.

Mercedes emisyon skandalı için geçen yıl Avrupa’da 960 milyon dolar ceza ödemişti. Şirket şimdi de ABD’de 3 milyar dolarlık tazminat ödemek zorunda kalacak.

Mercedes emisyon skandalını ucuz mu atlattı?

Bu miktarın 1.5 milyar doları, ABD’de skandaldan etkilenen Mercedes sahiplerine tazminat olarak ödenecek. Ancak 3 milyar dolar Volkswagen’in durumuna göre çok hafif kalıyor. Emisyon skandalının ortaya çıkmasına neden olan asıl firma Volkswagen 35 milyar dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

mercedes emisyon

Emisyon skandalı, otomobil üreticilerinin egzos gazı testine giren araçları tespit edip motorun performansını düşürmek için gizli bir yazılım geliştirmesi nedeniyle ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmalarda, üreticilerin 2008 yılından beri araçlara gizli yazılımlar yükleyerek yasal testleri yanılttıkları ortaya çıkmıştı. Korkunç olansa, otomotiv endüstrisinin dünya devi şirketlerinin, yasaları yanıltmak için bu operasyonu büyük bir soğunkanlılıkla on yıl boyunca sürdürüyor olması.

Güney Kore 6G bağlantısı için tarih verdi: 5G’ye alışamadan bu geldi!

Şimdi hepimizin aklında şu sorular var… Peki sizce, Dünya atmosferine saldıkları zehirli gazları saklamak için yasa dışı yazılımlar üreten otomobil üreticileri, kaza anında insanların canını koruyacak güvenlik önlemleri konusunda ne tür dolandırıcılıklar çevirmiş olabilirler?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir