Mercedes kullanıcıları tazminat alabilecek! İşte detaylar!

mercedes benz

Büyük skandallar nedeniyle Mercedes kullanıcıları tazminat alma imkanına sahip oldu. Şirket dava açan kullanıcılara ödeme yapmak zorunda. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Dünya genelinde hatırı sayılır bir sayıya sahip olan Mercedes kullanıcıları tazminat alma imkanına kavuşacak. Böylece firmanın kendisini az da olsa aklaması için bir fırsat ortaya çıkacak. ABD’de sattığı 250 bin dizel araçta emisyon testleri konusunda aldatıcı yazılım ortaya çıkan şirket, bunun bedelini biraz ağır ödeyecek. Google gibi firmalar çoğu zaman sadece 300 milyon dolar gibi cezalarla kurtulabiliyor. Ancak Mercedes çatı şirketi olan Daimler için bu kadar kolay olmayacak.

Mercedes kullanıcıları için ABD jest yaptı

Alman otoriteler ile büyük bir sorun yaşayan şirket, yine aynı nedenle göz hapsine alındı. Şirketin üretmiş olduğu 684 bin dizel otomobilin yerel emisyon kurallarına uymaması, durumu çok daha vahim hale getirdi. Bu nedenle 1 milyar dolar gibi bir ceza ile bu işten sıyrılmayı başardı.

Mercedes kullanıcıları tazminat

ABD mahkemeleri bu şirkete yaklaşık olarak 2.2 milyar dolar para cezası verdi. ABD Çevre Koruma Ajansı, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu, Kaliforniya Başsavcılık Ofisi, Adalet Bakanlığı ve ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumları; bu cezanın 1.5 milyar dolar gibi bir bölümünü alacaklar. Böylece ABD kurumları desteklenmiş olacak.

ABD, şirkete dava açan kişileri unutmadı. 700 milyon dolar, şirkete dava açan kişilere gidecek. Sizce otomotiv devlerine emisyon konusunda daha başka ne tür cezalar verilmeli? Önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir