MediaTek’den 3 yeni yonga seti!

MediaTek yeni yonga seti

İşlemci ve yarı iletken dünyasının en önemli isimlerinden biri olan MediaTek, 3 yeni yonga setini resmen tanıttı.

MediaTek’den 3 yeni yonga seti! İşlemci veya yonga seti denildiği zaman akla mobil dünyada gelen iki önemli isimden biridir MediaTek. Diğeri tabi ki herkesin malumu olduğu üzere MediaTek’in bir numaralı rakibi Qualcomm’dur. İşte son günler her iki şirket için de oldukça hareketli geçiyor. Henüz bir iki gün önce Qualcomm yeni yonga setini tanıtmıştı. Rakibinden geri kalmak istemeyen MediaTek ise, bugün 3 yeni yonga seti ile karşımıza çıktı.

Dimenisty 8100, Dimenisty 8000 ve Dimenisty 1300 isimli bu üç yonga seti aslında 2 farklı kategoriye hitap ediyor. Dimenisty 8100 ile Dimenisty 8000’e baktığımız zaman, bu iki yonga setinin birbirinden çok da büyük farklarının olmadığını görüyoruz.

Her iki yonga seti de TSMC standartlarına göre üretilmiş 5nm teknoloji odaklı dört adet Cortex-A78 ve dört adet de Cortex A-55 çekirdekten oluşuyor. Bu iki yonga seti arasındaki temel fark ise, Cortex-A78 çekirdeklerinin frekans hızları. Dimenisty 8100’e baktığımız zaman bu yonga setinin 2,85Ghz frekans hızı üretebildiğini görürken, Dimenisty 8000’in ise 2,75GHz frekans hızına erişebildiğini görüyoruz.

MediaTek, 5G ile birlikte pazar ağırlığını arttırıyor

MediaTek’den 3 yeni yonga seti!

Tabi her iki işlemcinin en önemli özelliği ise 200MP’ye kadar kamera sensörlerine ve HDR10 + 4K 60 FPS video kaydına destek verebilmeleri.

Dimenisty 1300 yonga setine baktığımız zamansa, bu yonga setinin 6nm teknolojisiyle daha çok orta segment modelleri hedeflediğini görüyoruz. Bu cihazda ise 3.0GHz frekans hızına sahip bir adet Cortex-A78 çekirdek, daha düşük frekans hızına sahip 3 adet Cortex A-78 çekirdek ve 2.0GHz frekans hızına sahip 4 adet Cortex-A55 çekirdek bulunuyor.

Her üç yonga setine sahip akıllı telefonların da, önümüzdeki aylardan itibaren raflardaki yerlerini alması bekleniyor.

TikTok, RT ve Sputnik’i engelledi