Kuzey Kore’deki idam dünya gündeminde

Kuzey Kore

Sosyal medya bu olayı konuşuyor. Adeta bir açık hava hapishanesi olan Kuzey Kore bir başka kan dondurucu infazla daha gündeme geldi.

Kuzey Kore’deki idam dünya gündeminde. Dünyanın en kanlı diktatörlüğüne ev sahipliği yapan Kuzey Kore, yine kan dondurucu bir olayla gündeme geldi. Ortaya çıkan haberlere göre henüz 16 yaşında olan bir genç, infaz edildi. Söz konusu şahsın tek hatası ise Güney Kore yapımı olan filmleri izleyip bunları yerel pazarlarda satmaktı. Ancak çok geçmeden rejim güçleri genci suçüstü yakaladı.

Kuzey Kore hacking

Bildiğiniz gibi Kuzey Kore’de yabancı filmleri ülkeye sokmak, izlemek ve satmak yasak. Yasak kelimesine çok aşina olan fakir Kuzey Kore halkı için film, sanat ve eğlence gibi kavramlar ise oldukça uzak.

Beyaz Saray “WannaCry” siber saldırısının arkasında Kuzey Kore’nin olduğunu açıkladı

Kuzey Kore’deki idam dünya gündeminde

Buna değil yeltenmek düşünmek bile ülkede suç kabul ediliyor. Daha önce birbirinden acımasız infazlara ev sahipliği yapan ülkede diktatör rejim bir kez daha acı yüzünü herkese gösterdi. Ülkeye kaçak film sokmak ve bunları satmakla suçlanan 16 yaşındaki bir genç, herkesin gözü önünde idam edildi.

Kuzey Kore

Kim hanedanlığı ile yönetilen ülkede pek çok aktivite yasaklar listesinde yer alıyor. Bunları ihlal edenlere ise hapis veya direkt olarak ölüm cezası veriliyor. Daha önce Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un eniştesini köpeklere yem ettiği, füzeyle öldürdüğü gibi efsaneler de gündeme gelmişti. Fakat gündeme gelen bu son olay, oldukça dramatik bir vaka gibi görünüyor.

Meta, toplu davalarla karşı karşıya


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir