Meta, toplu davalarla karşı karşıya

Meta, akıllı lens üreticisi Luxexcel'i satın aldı

2020’de H&R Block’u kullanarak vergilerini çevrimiçi olarak beyan eden bir grup isimsiz davacı, Meta bünyesine dava açtı. İşte tüm detaylar.

Bir İşaretleme araştırması Meta ile ilgili bir iddiayı gün yüzüne çıkardı. H&R Block’un TaxAct ve TaxSlayer gibi diğer popüler vergi beyannamesi web siteleriyle birlikte Pixel izleme aracı aracılığıyla kullanıcıların hassas finansal bilgilerinin paylaşıldığı anlaşıldı.  Piksel, şirketlerin web sitelerine yerleştirebilecekleri bir kod parçası, böylece ziyaretçilerin etkinliklerini izleyebilir ve reklamlarla hedeflenecek Facebook ve Instagram kullanıcılarını belirleyebilir. Görünüşe göre, yukarıda belirtilen vergi hazırlığı web siteleri, gelir verileri, dosyalama durumları, geri ödeme miktarları ve bakmakla yükümlü olunanların eğitim bursları gibi kişisel bilgileri bu kod aracılığıyla Meta’ya aktarıyordu. Vergi beyannamesi hizmetleri, bilgi göndermeyi durdurmak için zaten Pixel ayarlarını değiştirmişti veya Markup’ın raporu çıktığında Pixel’i nasıl kullandıklarını yeniden değerlendiriyorlardı.

Meta 11.000'den fazla çalışanını işten çıkarıyor

Meta, haber ilk çıktığında Engadget’e yaptığı açıklamada, reklamverenlerin kişisel bilgileri paylaşmalarının yasak olduğunu ve Pixel aracılığıyla gönderilen hassas içerikleri filtreleyebilen otomatik bir sistem kullandığını söyledi. Davacılar şikayetlerinde Meta’nın Pixel kullanan işletmelerin şirkete herhangi bir bilgi vermeden önce kullanıcı verilerini “toplamak, kullanmak ve paylaşmak için yasal haklara sahip olmasını” şart koştuğunu kabul ettiler. Ancak davacılar, şirketin bu kuralı uygulamak için hiçbir çaba göstermediğini ve bunun yerine “tekrarlanan, belgelenmiş ihlallerle” sonuçlanan “bozuk bir sisteme” güvendiğini iddia ediyor.

Xiaomi yakında zamanda masaüstü bilgisayar pazarına girebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir