Ana SayfaGenelKişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı

Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı

Kaspersky’nin yeni patentli blok zinciri teknolojisi , veri yönetimi sürecini kolaylaştırırken bilgilerin yasal olarak gönderilmesini ve işlenmesini sağlıyor.  

Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı. Anketlere göre şirketlerin %70’i 2020 ve 2021 yılları arasında kişisel bilgi portföylerini genişletirken, işletmelerin %53’ü devletin koyduğu siber düzenlemelere uyma konusunda yeterliliklerini doğrulayamıyor. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi mevzuatlar, veri sahipleri üzerindeki yükümlülükleri önemli ölçüde artırırken uyumluluk sürecini kolaylaştırabilecek en yeni veri yönetimi teknolojilerine talep yaratıyor.

 Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı.

 

“Dağıtılan kayıtlar kullanarak güvenilir bir taraftan üçüncü bir tarafa kullanıcı verilerini göndermeye yönelik sistemler ve yöntemler” konulu patent, kişisel verilerin yasa dışı aktarım ve işlemeden korunmasına yönelik yöntemleri içeriyor ve işletmelerin yasal gerekliliklere uymasını sağlıyor. Bu teknoloji, Müşteriyi Tanıma (KYC) ve Müşteri Durum Tespiti (CDD) hizmet sağlayıcıları için özellikle önem taşıyor. Kuruluşlar, veri aktarımı meşruiyetinde sorun yaşanması durumunda tarafların kişisel verilerin aktarımına ve işlenmesine ilişkin onayını doğrulamak için blok zinciri ağındaki işlem kayıtlarına başvurabilecekler.

Veriler üzerindeki bu kontrol, kullanıcı verilerinin gönderilmesi sırasında tarafların tüm etkileşimlerinin kaydedildiği bir dağıtım kayıt defteri oluşturulmasıyla sağlanıyor. Patentli yöntem, dağıtım girişlerinin yalnızca kişisel veri aktarımlarına ilişkin olguları ve tarafların bu aktarımlara ilişkin rızalarına dair kayıtları içermesini sağlıyor. Tüm kayıtlar, patentli ve benzersiz bir şekilde hazırlanmış, imzalanmış, şifrelenmiş ve sınıflandırılmış biçimde tutuluyor.

Blok zincir

Bu yaklaşım, genel kayıtların yalnızca doğrudan katılımcılar (gönderici, alıcı ve aktarılan verinin sahibi) tarafından kullanılmasına izin vererek veri ihlallerini ve kontrolsüz veri aktarımlarını ortadan kaldırıyor.

Kaspersky, bu buluşu geliştirmeye ve çeşitli uygulamalar ve çözümlere uygulanması aşamalarını keşfetmeye devam edecek.

2021’de Kaspersky, IFI Claims Direct’in yıllık patent sıralaması analizinde belirtildiği üzere geçen yıl yayınlanan 43 patentle ABD’de patent alan en iyi Rus şirketi seçildi.

Kimlik avı kitlerini kullanarak binlerce sahte sayfa oluşturdular

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting