Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı

 Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı.

Kaspersky’nin yeni patentli blok zinciri teknolojisi , veri yönetimi sürecini kolaylaştırırken bilgilerin yasal olarak gönderilmesini ve işlenmesini sağlıyor.  

Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı. Anketlere göre şirketlerin %70’i 2020 ve 2021 yılları arasında kişisel bilgi portföylerini genişletirken, işletmelerin %53’ü devletin koyduğu siber düzenlemelere uyma konusunda yeterliliklerini doğrulayamıyor. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi mevzuatlar, veri sahipleri üzerindeki yükümlülükleri önemli ölçüde artırırken uyumluluk sürecini kolaylaştırabilecek en yeni veri yönetimi teknolojilerine talep yaratıyor.

 Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı.

 

“Dağıtılan kayıtlar kullanarak güvenilir bir taraftan üçüncü bir tarafa kullanıcı verilerini göndermeye yönelik sistemler ve yöntemler” konulu patent, kişisel verilerin yasa dışı aktarım ve işlemeden korunmasına yönelik yöntemleri içeriyor ve işletmelerin yasal gerekliliklere uymasını sağlıyor. Bu teknoloji, Müşteriyi Tanıma (KYC) ve Müşteri Durum Tespiti (CDD) hizmet sağlayıcıları için özellikle önem taşıyor. Kuruluşlar, veri aktarımı meşruiyetinde sorun yaşanması durumunda tarafların kişisel verilerin aktarımına ve işlenmesine ilişkin onayını doğrulamak için blok zinciri ağındaki işlem kayıtlarına başvurabilecekler.

Veriler üzerindeki bu kontrol, kullanıcı verilerinin gönderilmesi sırasında tarafların tüm etkileşimlerinin kaydedildiği bir dağıtım kayıt defteri oluşturulmasıyla sağlanıyor. Patentli yöntem, dağıtım girişlerinin yalnızca kişisel veri aktarımlarına ilişkin olguları ve tarafların bu aktarımlara ilişkin rızalarına dair kayıtları içermesini sağlıyor. Tüm kayıtlar, patentli ve benzersiz bir şekilde hazırlanmış, imzalanmış, şifrelenmiş ve sınıflandırılmış biçimde tutuluyor.

Blok zincir

Bu yaklaşım, genel kayıtların yalnızca doğrudan katılımcılar (gönderici, alıcı ve aktarılan verinin sahibi) tarafından kullanılmasına izin vererek veri ihlallerini ve kontrolsüz veri aktarımlarını ortadan kaldırıyor.

Kaspersky, bu buluşu geliştirmeye ve çeşitli uygulamalar ve çözümlere uygulanması aşamalarını keşfetmeye devam edecek.

2021’de Kaspersky, IFI Claims Direct’in yıllık patent sıralaması analizinde belirtildiği üzere geçen yıl yayınlanan 43 patentle ABD’de patent alan en iyi Rus şirketi seçildi.

Kimlik avı kitlerini kullanarak binlerce sahte sayfa oluşturdular


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir