Kimlik avı kitlerini kullanarak binlerce sahte sayfa oluşturdular

kimlik avı

2021’de siber suçluların zahmetsizce kimlik avı saldırıları başlatmasına olanak tanıyan 469 farklı kimlik avı kitini temel alan sahte sayfa şablonlarıyla hazırlanmış 1,2 milyon bireysel Phishing sayfasını engelledi.

En yaygın kimlik avı tekniklerinden biri, büyük bilinirliğe sahip tanınmış markaları taklit eden ve kullanıcıların kişisel verilerini çalmaya odaklanan sahte sayfalar oluşturmaktır. Bu siteleri manuel olarak oluşturmanın uzun zaman almasının yanı sıra, kimlik avcılarının tamamı gerekli web geliştirme veya site yönetimi becerilerine sahip değildir. Ancak kimlik avı kitlerinin kullanımıyla, kimlik avcıları minimum miktarda çabayla istediği sonuca ulaşabilir. Gelişmiş teknik becerilere sahip olmayan saldırganların bir oltalama saldırısı gerçekleştirmesi için satın alacakları şablona ekleyecekleri kısa bir talimat yeterlidir.

Bu şablonlara ek olarak bazı kimlikavı kitleri, popüler mesajlaşma servislerinde veya e-posta yoluyla kimlik avı bağlantılarını yaymak için komut dosyaları içerir. Bu spam gönderme yazılımı, toplu postalama sürecini otomatikleştirir ve dolandırıcıların potansiyel kurbanlarına yem olarak yüz binlerce kimlik avı e-postası göndermesine imkan tanır.

kimlik avı

Kimlikavı kitlerinin geliştiricileri yalnızca temel fonksiyonlarla yetinmekle kalmayıp tespitten kaçınma araçları gibi yeni, gelişmiş eklentiler bulmaya devam ediyor. Geliştiriciler, oluşturulan sayfalara gizli veya çöp kodlar ekleyerek siteyi algılamayı ve engellemeyi zorlaştırıyor.

Bu kodlar genellikle çok fazla sayıda tutarsız metinlerden oluşur. Bu nedenle kimlik avı kitlerinin alıcıları, özellikle de acemi kullanıcılar buna yakından bakmazlar. Bazı dürüst olmayan geliştiriciler bundan yararlanır ve bu ekstra kodu yalnızca sayfaya değil, aynı zamanda bilgi iletmekten sorumlu koda da ekler. Bunu yaparak ürününün alıcısının topladığı verileri çalabilir ve kendi amaçları için kullanabilirler.

kimlik avı

Kimlikavı kitleri, Darknet’te veya kapalı Telegram kanallarında aktif olarak satılıyor. Fiyatlar şablonun karmaşıklığına bağlı olarak değişiyor ve genellikle kimlik avcılarının Telegram kanallarında 50 ila 900 ABD Doları arasında bir fiyatla satılıyor. En basit kitler herkese açık alanda bile ücretsiz olarak bulunabiliyor.

Birçok geliştirici, kimlikavı kitlerini içeren, Hizmet Olarak KimlikAvı gibi kapsamlı paketleri darknet üzerinde sunuyor. Bu paketler, herhangi bir tanınmış marka için sahte siteler oluşturmaktan hedeflerin araştırılmasına, kimlikavı e-postaları ve çalınan verileri şifreleyip müşteriye göndermeye kadar kapsamlı bir veri hırsızlığı kampanyası başlatmak için eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunuyor.

Kimlikavı kitinin kaynak koduna sahip olunduğunda, bu şablonu kullanılarak oluşturulmuş tüm sahte sayfaları engellemek mümkün. Geçen yıl Kaspersky araştırmacıları, 1,2 milyon bireysel kimlik avı web sitesini engellemelerine izin veren 469 kimlik avı kiti tespit etti.

Saldırılarından korunmak için öneriler:

  • Tıklamadan önce bağlantı kontrol edilmelidir. URL’ye ön izleme yapmak ve yazım hatalarını ya da diğer düzensizlikleri aramak için fareyle üzerine gelinmelidir.
  • Güvenli bir bağlantı üzerinden, yalnızca kullanıcı adı veya parolayla giriş yapmak iyi bir alışkanlıktır. Sitenin URL’sinin öncesinde siteyle bağlantının güvenli olduğunu gösteren HTTPS öneki aranmalıdır.
  • Suçluların işlerini ne kadar iyi yaptıklarına bağlı olarak bazen e-postalar ve web siteleri gerçek gibi görünebilir. Orijinal sayfalara benzerliklerine rağmen bu sayfalar çok daha tehlikelidir.
  • Şüpheli e-postalardan gelen bağlantıları hiç takip etmemek daha iyidir. Örneğin bankanın alan adıyla mesajdaki bağlantı kontrol edilebilir.
  • Halka açık Wi-Fi ağları aracılığıyla çevrimiçi bankacılık veya benzer hizmetlere giriş yapmaktan kaçınılmalıdır. Açık ağlar, diğer saldırı tiplerinin yanı sıra bağlantı üzerinden web sitesi adreslerini taklit eden ve sahte bir sayfaya yönlendiren tuzaklar içerebilir.
  • Sağlam bir güvenlik çözümü kurulmalı ve tavsiyelerine uyulmalıdır. Bu güvenli çözümler çoğu sorunu otomatik olarak çözecek ve gerekirse uyarı verecektir.
  • Şirketleri, müşterileri veya çalışanları hedefleyen yeni kimlik avı kitleri takip edilmelidir.
  • Web’de kimlik avı düzeneklerinden kaçınmak için Güvenli Tarayıcı Uzantısını yüklemek iyi bir fikirdir. Bu uzantı, kötü amaçlı dosyalar içerdiği bilinen kimlikavı web sitelerini engelleyebilir ve kötü amaçlı yazılımların kullanıcının bilgisayarına indirilmesini durdurabilir.

Hyundai Bayon’u Clio fiyatına satıyorlar!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir