Kirin 980 hakkında önemli iddia

kirin

Huawei’nin önümüzdeki dönemde satışa sunacağı yeni amiral gemisi modellerinde kullanacağı Kirin 980 yonga seti hakkında bazı önemli iddialar ortaya atıldı. İşte detaylar.

Kirin 980, 7nm FinFet teknolojisiyle üretilecek

Yonga setleri akıllı telefonların olmazsa olmaz parçalarından birisi. Genel olarak sektöre baktığımızda yonga seti üretimi yapan firma sayısının oldukça kısıtlı olduğunu görüyoruz. Hali hazırda Apple, Samsung ve Huawei kendi yonga setlerini tasarlıyor. Yeni yeni Xaiomi de kendi yonga seti üzerinde çalışmalarını arttırmış durumda.

Her ne kadar bu üreticiler kendi yonga setlerini tasarlıyor olsalar da iş üretime geldiğinde farklı firmaların kapısını çalmak zorunda kalıyorlar. Çünkü bir ürünü tasarlamakla, seri bir şekilde üretmek arasında çok fark var.

Genel itibariyle bu konuda firmaların ilk tercihi TSMC oluyor. Gerek Apple, gerek Samsung, gerekse de Huawei yonga seti üretimi için TSMC’nin kapısını çalıyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir haberde, Huawei’nin Kirin 980 için üretim kapasitesini arttırdığı ve kendi yonga setini kendisinin üretmek istediği iddia edilmişti. Fakat bu haber söylentiden ibaret çıktı.

Keza Kirin 980 yonga setinin büyük bir bölümünün TSMC tarafından üretileceği ve bu üretimde de 7nm FinFet teknolojisinin kullanılacağı belirtildi. Elbette bu durumun da söylentiden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor. Fakat Huawei’nin bu kadar kısa bir süre içerisinde kendi yonga seti üretim merkezini kurması da pek olası değil.

500TL altı en iyi 5 akıllı telefon