Japonya’dan beklenmedik Huawei ve ZTE hamlesi

huawei

ABD’nin Çinli akıllı telefon üreticileri ZTE ve Huawei üzerine kurduğu baskı, yavaş yavaş küresel bir hal alıyor. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Malum, şu aralar ABD ve Çin arasındaki ipler hayli gergin durumda. Özellikle Trump hükümetinin Çin’e karşı açtığı ticari savaş, iki ülke arasındaki ilişkilerin batağa saplanmasına neden oldu.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce ABD, Huawei ve ZTE’nin Çin hükümetine bilgi sızdırdığı iddiasında bulunmuştu. Hatta bu bağlamda Pentagon’da çalışanların mesai saatleri içerisinde Çinli iki şirketin ürünlerini kullanmaları yasaklanmıştı.

Japonya da Çinli üreticilere cephe aldı!

ABD’nin Huawei ve ZTE’yi casuslukla suçlaması dünya üzerindeki diğer ülkelerde de yankı buldu. Nitekim bu ülkelerden birisi de Japonya.

Ortaya çıkan son dedikodulara göre, Japonya bazı alanlarda Çinli şirketlerle olan tedarik anlaşmalarını sonlandırmaya hazırlanıyor. Ülkede hizmet veren NTT Docomo ve KDDI Corp’a ait bazı ağ donanımları Huawei tarafından temin ediliyordu. Şimdi Japonya’nın bu anlaşmayı sonlandırmak üzere olduğu belirtiliyor.

Uzun lafın kısası, bu casusluk söylentileri Çinli şirketleri zor durumda bırakmaya devam edecek gibi görünüyor. Zaten kısa süre önce Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang da bu durumdan endişeli olduğunu dile getirmişti. Tüm bunların üzerine Huawei CFO’sunun tutuklanması da işlerin içinden çıkılmaz bir hal almasına zemin hazırladı.

ABD casusluk iddialarında ne kadar haklıdır bilinmez, fakat bu spekülasyonlar bile Çinli üreticilerin borsadaki hisselerini önemli oranda düşürmek için yeterli oldu.

Galaxy S10 modellerinin ekran boyutları sızdırıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir