2007’den kalma iPhone, 40 bin dolara satıldı

iphone

2007 yılında piyasaya sürülen ve o günden beri paketi açılmadan saklanan ilk iPhonelardan biri, bugün yaklaşık 40 bin dolara satıldı.

Bugün artık akıllı telefon dünyasının şahikası olarak karşımıza çıkan iPhone, ilk olarak 2007 yılında hayatımıza girdi. O günden beri de akıllı telefon dünyasının merkezinde yer almaya devam ediyor. 15 yıl önce çıkan bu ilk model artık büyük ölçüde unutulmuş olsa da, biraz da bu tarihe karışmanın etkisiyle koleksiyonerlar için anlam kazanmış durumda. Öyle ki bir koleksiyoner, bu ilk iPhonelardan birini satın almak için bu hafta neredeyse 40 bin dolar ödemeyi kabul etti.

2007’de üretilen ve paketi açılmayan, neredeyse fabrikadan çıktığı gibi duran ilk iPhonelardan biri bu hafta açık arttırmada satıldı. LCG Auctions tarafından gerçekleştirilen açık arttırmada telefon 39.339 dolara alıcı buldu. Telefon ilk piyasaya sürüldüğünde 599 dolara satışa sunulmuştu. Dolarda yaşanan enflasyon göz önüne alındığında bu bugünün parasıyla 860 dolara denk geliyor. Ancak tabii işin nostalji kısmı ve bir koleksiyon parçası olarak telefonun değeri fiyatı 40 bin dolara kadar çıkarmaya yetiyor.

iphone

Apple’ın ilk telefonlarından biri için yapılan açık arttırma son güne kadar aslında 10 bin dolar civarlarında seyrediyordu. Ancak dün, yani açık arttırmanın son gününde rekabet kızıştı ve rakamlar bir anda hızla yükselmeye başladı. Uzun süre 10 bin dolar civarında alıcı bulacak gibi görünen telefon, günün sonunda neredeyse 40 bin dolara satıldı.

2007’de çıkan ilk iPhone her ne kadar çıktığı dönem için devrimsel olsa da bugünün standartlarıyla ele alındığında oldukça arkaik bir telefon. İlk olarak o dönem istediğiniz uygulamayı indirebileceğiniz bir AppStore yoktu. Telefonda yüklü gelen uygulamalarla yetinmeniz gerekiyordu. Onların da sayısı azdı. Aralarında YouTube, Safari, Hava Durumu gibi en temel uygulamalar vardı. Öte yandan telefonun depolama alanı en düşük versiyonda sadece 4 GB’dı. En üst modelde ise 16 GB. Dönemin şartlarında depolanan dosyalar da bugüne kıyasla düşük boyutlu olduğu için 4 GB yeterli olabiliyordu ama 1 TB’ın neredeyse standart haline geldiği günümüzde 4 GB kulağa tuhaf geliyor.

İlk iPhonelardan birinin alıcı bulduğu bu açık arttırma, hem Apple’ın hem de telefon dünyasının aradan geçen 15 yılda ne kadar yol aldığını da hatırlatmış oldu.

Spotify’a yüksek kaliteli Platinium paketi geliyor