iPhone 15 Pro’ların yüksek hızlı USB-C kabloları ayrı olarak satılabilir

123 53

Son birkaç gündür iPhone 15’lerin USB-C kabloları hakkında birçok detay ortaya çıktı. Sızıntı kaynaklarından biri olan Kosutami’ye göre iPhone 15 Pro’ların yüksek aktarım hızına sahip USB-C kabloları ayrı olarak satışa sunulabilir.

Kosutami iPhone 15 Pro‘larla uyumlu yüksek veri hızına sahip USB-C kablolarının ayrı olarak satışa çıkabileceğini belirtti. Tabii ki tüm detaylar bu kadarla sınırlı değil. İddiaya göre söz konusu USB-C kablosunun uzunluğu 80 cm ve 150W’a kadar şarjı destekliyor. Veri aktarım hızı ise Thunderbolt 4 seviyesinde. Mevcut Thunderbolt 4 Pro kablosunun uzunluğu 1.8 metre ve 100W şarj desteği var. Yeni USB-C kablosu için 150W şarjdan söz edilse de, iPhone 15 Pro’ların bu hızda şarj olacağı anlamına gelmiyor. Kosutami bir Apple koleksiyoncusu. Ancak Apple’ın prototip ürünlerinin koleksiyonunu yapıyor ve oldukça sağlam bağlantıları var. Bu yüzden de güvenilir kaynaklardan biri olarak nitelendiriliyor.

iphone 15 pro

Yeni Hyundai KONA

Apple analisti Ming-Chi Kuo daha önce yayınladığı öngörü raporunda iPhone 15 Pro’ların en azından USB 3.2 veya Thunderbolt 3’ü destekleyeceğini belirtmişti. Thunderbolt 4 protokolüne dayanan yeni kablo 40 Gbps’e eş değer veri aktarım hızına sahip olacak. Biraz daha açıklayıcı olursak, hız bakımından USB 3.2’nin iki katı hıza sahip. Hatta standart USB 2.0’la karşılaştırma yapacak olursak, mesela iPad Pro’nun Thunderbolt portu 40 Gbps’ye aktarım hızı sunuyor. Giriş seviyesi iPad’in USB-C bağlantısı ise yalnızca 480 Mbps ile sınırlı. Arada büyük fark var.

ChargerLab yeni iPhone’ların USB-C portuna ait sızıntıları incelemeye almış ve bileşenler arasında retimer çipi olduğunu fark etmişti. Retimer çipi özetle veri iletiminin hızlı ve kararlı olmasını sağlıyor. Bu çip Thunderbolt/USB 4 cihazlarda kullanılıyor. Kosutami son sızıntısı da ChargerLab’ın raporunu doğrular nitelikte.

Gelen raporlara göre tüm iPhone 15 modellerinin kutusunda artık Lightning yerine daha uzun ve daha kalın olan örgülü USB-C kablosunun yer alacağı belirtiliyor. Kabloların ayrıca yeni iPhone’ların renkleriyle de uyumlu olacağı söyleniyor. Dedikodularda siyah, beyaz, sarı, mavi ve turuncu renklerin olduğu ileri sürüldü. iPhone 15 ve yeni Apple Watch’ların 12 Eylül’de tanıtılması bekleniyor.

PUBG MOBILE, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın coşkusunu Gamex 2023’te yaşatacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir