iPhone 14’ün Apple’a maliyeti belli oldu

iPhone 14 Pro

iPhone 14’ün Apple’a maliyeti belli oldu. Yeni iPhone’un üretimi, iPhone 13’e kıyasla yüzde 20 daha pahalıya mâl oluyor.

Bildiğiniz gibi yeni iPhone modellerinin geçtiğimiz ay kullanıcılarla buluştu ve telefonların çıkışının ardından en çok konuşulan konulardan biri yeni iPhoneların fiyatı oldu. Çünkü iPhone 14, iPhone 13’lere kıyasla daha yüksek bir fiyatla piyasaya sürüldü. Oysa önceki yıllarda iPhoneların çıkış fiyatları arasında kayda değer bir fark olmuyordu. En azından ABD gibi kur farkından etkilenmeyen ülkelerde.

iPhone 13 ile 14 arasındaki bu fiyat farkı eleştirileri beraberinde getirdi. Ancak gelen son bilgiler, bu fiyat artışını biraz olsun haklı çıkarıyor. Çünkü görünen o ki iPhone 14’ün maliyeti de iPhone 13’e göre kayda değer ölçüde daha yüksek.

iPhone 14 Plus

Nikkei Asia tarafından paylaşılan bilgilere göre, yeni iPhone’da kullanılan tüm parçaların Apple’a maliyeti hesaplandığında, yeni iPhone’un maliyetinin iPhone 13’ten yüzde 20 daha yüksek olduğu anlaşılıyor. Dahası iPhone fiyatlarında olduğu gibi iPhone maliyetlerinde de bu yılki modeller zirve yapmış durumda. iPhone 14 Pro, Apple’ın bugüne kadar ürettiği en maliyetli telefon. Apple’ın Pro modeli için böylesine yüksek bir fiyat belirlemesinin sebebi de artan bu maliyetler.

Nikkei Asia tarafından elde edilen bilgilere göre bu yıl ki iPhone’un 14 Pro Max modelinin Apple’a maliyeti 501 dolar. Geçen yılın en üst modelinin maliyeti ise 461 dolardı. Arada 50 dolar gibi ciddi bir fark var. Bu farkın en büyük sebebi ise yeni A16 Bionic yonga seti. Bu yonga seti tek başına Apple’a 110 dolara mal oluyor.

Binance, 570 milyon doları hackerlara kaptırdı