iPad satışları Apple’ın yüzünü güldürdü

Apple, iPad mini problemi hakkında açıklama yaptı

Yılın ikinci çeyreğinin geride kalmasıyla birlikte birçok alanda yapılan çalışmalara hemen her gün yenileri ekleniyor. Son çalışma ise, dünya genelinde satılan tablet sayılını gösteriyor.

iPad satışları Apple’ın yüzünü güldürdü. Kimilerine göre tabletler ölümsüz birer teknoloji harikalarıyken, kimilerine göreyse akıllı telefonların büyümeye devam etmesi yüzünden yakın gelecekte tamamen varlıklarını yitirecek olan bir kategoriden ibaretler. Üstelik katlanabilir akıllı telefonların varlığının tabletler için ciddi bir tehdit olduğu da gerçek. Araştırmalara göre 2022’nin ikinci çeyreğinde yaşanan %15’lik düşüş de bu durumun kanıtı olabilir.

iPad Air

Bir araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2022 yılının ikinci çeyreğinde toplam 38,9 milyon adet tablet satıldı. Bu satışların %38’ini tek başına Apple’ın karşılaması ise, tablet sektöründe kimin sözünün geçtiğini bir kez daha görmemizi sağladı. Ancak Amerikalı teknoloji devi 14,8 milyon adetlik satışına rağmen, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %7 gerilemekten kurtulamadı.

Apple iPadOS 16

iPad satışları Apple’ın yüzünü güldürdü

İkini sırada yer alan Samsung’da ise durum daha da kötü. Güney Koreli teknoloji devi yılın ikinci çeyreğinde toplam 7,1 milyon adet tablet satışı gerçekleştirirken, bu başarısıyla pazarın %18’ini ele geçirmiş oldu. Ancak şirketin satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 civarı bir düşüş yaşadı.

Apple bir sonraki iPad Pro'yu bu sonbaharda yayınlayabilir

Üçüncü sırada yer alan Lenovo 3,5 milyon adet satış yaparken, dördüncü sıradaki Amazon ise 3,4 milyon adetle Çinli şirketin adeta ensesine yapıştı. Ancak her iki şirketin de sırasıyla %25 ve %19’luk oranlarla gerileme içerisinde olması can sıkan bir detay olarak değerlendirildi.

Tüm bunların yanında en büyük düşüş ise yine Huawei’den geldi. Dünya genelinde toplam 1,4 milyon adet tablet satabilen Huawei, pazardaki payını %4’te zer zor tutsa da geçtiğimiz yıla göre satışlarının %34 oranında gerilemesine engel olamadı.

TikTok yeni özelliğini duyurdu!


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir