Ana SayfaAppleiOS 14 gizlilik uyarısı devreye girdi! Facebook dertli!

iOS 14 gizlilik uyarısı devreye girdi! Facebook dertli!

iOS 14 gizlilik uyarısı bazı kullanıcılarda görünmeye başladı. Facebook ile Apple arasındaki gerginlik 2021’de hat safaya ulaşacak.

Apple, iOS 14 ve iPadOS 14 için büyük bir yeni gizlilik özelliği planlıyor. iOS 14 gizlilik özelliği ile Şirketlerin diğer uygulamalarda ve web sitelerinde kullanıcıları izlemeden önce izin istemesini gerektirecek. Apple, bu özelliğin ne zaman piyasaya çıkacağına dair ayrıntılı bilgi vermemiş olsa da, erken temel çalışmaların kullanıma girmeye başladığı görülüyor.

Söz konusu gizlilik özelliği iki yönlüdür. İlk olarak, kullanıcılar “Gizlilik” menüsü altındaki Ayarlar uygulamasında gizlilik kontrollerine erişebilecekler. Burada kullanıcılar, hangi uygulamaların onları izlemek için gerekli izne sahip olduğunu görebilir ve gerektiğinde izinleri iptal edebilir veya verebilir.

- Reklam -

Kullanıcılar, bu özellik kullanıma sunulduktan sonra bir uygulamayı ilk kez açtıklarında da bir açılır mesaj görecekler. Kullanıcılar, yeni uygulamaların yanı sıra cihazlarında zaten bulunanlar için bildirimi görecekler. Bu açılır pencere, Facebook gibi şirketlerin kullanıcılara neden izlemeyi etkinleştirmeleri gerektiğini açıklayabildiği yerdir.

Facebook, küçük işletmeleri etkileyeceğini ve yeni müşterilere ulaşma yeteneklerine zarar vereceğini söyleyerek bu yeni özelliğin sesli bir eleştirmeni oldu. Apple, bu özelliğin Facebook’un kullanıcıları izleme yaklaşımını değiştirmesini değil, yalnızca izin istemesini gerektireceğini söyleyerek bu eleştiriyi reddetti.

Bazı kullanıcılar artık iPhone’larında izleme istemini görüyor. Ancak yalnızca belirli uygulamalar için. Örneğin, bir kullanıcı NBA uygulamasını açarken, uygulamanın “diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki etkinliğinizi izlemek için” izin istediğini söyleyen bir pop-up ekranı gösteriyor.

iOS 14 gizlilik

Apple, başlangıçta bu yeni gizlilik özelliğini Eylül ayında iOS 14’ün bir parçası olarak sunmayı ummuştu. Ancak geliştiricilere hazırlanmaları için daha fazla zaman vermek için kullanıma sunumu erteledi. Şirket, bu özelliği defalarca ikiye katladı ve 2021’in başlarında piyasaya sürmeye söz vermişti.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting