TikTok iOS 14 ile yakayı ele verdi!

TikTok ve diğer uygulamalar iPhone kullanıcılarını gizlice izliyor mu?

TikTok iOS 14 güncellemesi ile gizlilik konusunda endişe duyulması gerektiğinin sinyalini verdi. TikTok’un bu skandalı yıla damga vurabilir.

Apple, iOS 14 ile kullanıcılara her uygulamanın hangi verilere erişebileceği konusunda daha fazla kontrol sağlamak için yenilikler sunmuştu. Bu özelliklerden biri, kullanıcıların bir uygulamanın panoda yer alan metne erişip erişmediğiydi. Bugün ise popüler sosyal medya platformu TikTok iOS 14 ile kullanıcıların panolarını okuduğu skandalı patlak verdi.

iOS 14 sayesinde YouTube’un paralı bir özelliği bedava kullanılıyor

iOS 14’ün Beta sürümü ile birlikte TikTok’un kullanıcıların panodaki verilerini okuduğu ortaya çıktı. Kullanıcıların panodaki verilerini izinsiz olarak görüntüleyen TikTok’tan hemen konuyla ilgili bir de açıklama geldi.

TikTok cephesi Telegraph‘a verdiği demeçte; uygulamanın panodan veri toplamadığını söyledi. Yaşanan bu sorun için güncelleme yayınlayacağını belirten sosyal medya devi, Apple’dan güncellemesini en kısa sürede onaylamasını istediğini belirtti.

Gelen raporlara göre bu olay sadece TikTok’ta değil diğer uygulamalarda da görünüyor. AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon ve Google Haberler gibi popüler uygulamaların iOS 14 ile birlikte panodan veri topladığı ortaya çıktı.

Apple’ın pano verilerine erişim izinlerini kısıtlaması gizlilik konusunda oldukça büyük bir adım gibi görünüyor. Ancak bu zamana kadar panoda olan verilerin neden toplanılmasına izin verildiği ise büyük bir soru işareti olarak kalacak.

iOS 14’ün nihai sürümünün Eylül ayında yayınlanmasından sonra muhtemelen tüm popüler uygulamalar güncelleme alacak ve yeni gizlilik politikasına ayak uyduracak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir