Ana SayfaGenelInstagram müşteri hizmetleri botlarının istilasına uğrayacak

Instagram müşteri hizmetleri botlarının istilasına uğrayacak

Zuckerberg, Messenger’ı firmaların müşteri hizmetleri botları ile doldurduktan sonra şimdi gözünü Instagram’a dikti.

Instagram müşteri hizmetleri botları ile tanışmaya hazırlanıyor. Facebook’un fotoğraf/video paylaşım uygulamasında kullanıcılar artık takip ettikleri şirketlere mesaj attığında, cevabı botlar verebilecek.

Instagram müşteri hizmetleri için bot API’sini şirketlere gönderdi

Şirketler de böylece Instagram mesajlarını üçüncü parti uygulamalar üzerinden yönetebilecek. Aslında pek çok marka 2016 yılından beri Messenger üzerinden müşterilerine botlarla otomatik cevap verebiliyor, teklif gönderebiliyor, şikayet dinleyebiliyordu.

Instagram’da aynı zamanda artık mağazalar da açılabileceği için şirketlerin bu tür müşteri hizmetlerin otomatize edebilecek çözümlere de ihtiyacı olacak. Dolayısıyla, Instagram bu hamlesiyle sadece küçük tacirlerin değil dev şirketlerin de geniş ürün yelpazelerini Instagram mağazasına taşımasını teşvik etmiş olacak.

intagram müşteri hizmetleri

Instagram şimdiden dev şirketlerle yeni bot sistemini test etmeye başlamış görünüyor. Henüz tüketiciler, kullanıcılar bu botları görmeseler de, Adidas, Amaro, Glossier, H&M, MagazineLuiza, Michael Kors, Nars ve Sephora gibi dev şirketler API ile çalışmaya ve mağazalarını Instagram’a entegre etmeye devam ediyorlar.

2018VP1 asteroidi 2 Kasım’da Dünya’ya çarpıyor

Yakında, belki dev şirketler değil ama daha ciddiyetsiz küçük şirketlerin botlarının, takipçilerinin fotoğraflarının altına, otomatik olarak “çok güzel çıkmışsın burcucum” yazdığını görürsek şaşırmayalım.

Peki, siz Instagram’dan botlarla iletişim kurarak alışveriş yapmaya veya şirket şikayetlerinizi iletmeye hazır mısınız? Instagram’ı böyle bir amaç için kullanır mısınız? Yoksa bu mecrayı sadece arkadaşlarınızı, sosyal çevrenizi takip edip kendi güncellemelerinizi yüklemek için mi kullanıyorsunuz?

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting