Ana SayfaGenelİngiltere yeni bir Güneş yaratacak işte o tarihi proje

İngiltere yeni bir Güneş yaratacak işte o tarihi proje

Bilimsel çalışmaları ile ön plana çıkan İngiltere, yeni bir Güneş yaratma peşinde. İşte proje ile ilgili merak edilen bütün detaylar.

Güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması için İngiltere, yeni bir güneş yaratmayı planlıyor. Bundan kısa bir süre önce, Sovyetler Birliği ve ABD gibi ülkeler nükleer fisyon denilen son derece zararlı denemeler yapıyordu. Bu denemeler ile birlikte, atom parçalamak çok popüler oldu. İlerleyen yıllarda bunun devasa radyasyon kazalarına neden olduğu ortaya çıktı.

Bütün bu gelişmeler ışığında insanlar çok daha yararlı bir enerji kaynağı bulmaya çalıştı. Bu enerji kaynakları, ilk etapta yenilenebilir enerjiler oldu. Elbette fosil yakıtlar her zaman için en fazla talep görenler içerisinde yer alıyordu. Ancak onların bir sınırının olması dezavantajlar arasındaydı.

Yeni enerji kaynağı arayışları hidrojene yönlendiriyor

İngiltere tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, nükleer füzyon dinlen bir sistem geliştirildi. Elbette bu sistem sadece İngiltere’ye ait değil.

İngiltere yeni bir Güneş

Dünyanın birçok ülkesi, nükleer fisyon yerine bu teknolojiyi tercih ediyor. Hatta Güneş bile nükleer füzyon teknolojisine odaklı. Nükleer çalışmaların yeni odağı olan hidrojen çok daha büyük bir enerji sağlayabiliyor. Güneş yüzeyinde bulunan 2 hidrojen birleşerek 1 helyum oluşturuyor. Böyle bir birleşmeden ise büyük enerji açığa çıkıyor.

İngiltere 7 yıldır geliştirdiği ve 50 milyon sterlini harcadığı nükleer fizyon sayesinde neredeyse sınırsız bir enerji elde edecek. Nükleer fizyon oluşturmak için kullanılacak hidrojen atomları ve 100 milyon santigrat derece sıcaklık en önemli unsurlar. Bunları büyük oranda sağlayan İngiltere adeta Güneş’i dünyada yeniden yarattı.Peki siz bu çalışmalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting