İklim değişikliği intihara sürüklüyor: Yeni bilimsel araştırmalar

iklim değişikliği intihara

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre iklim değişikliği intihara sürüklüyor. Yaşanan küresel ısınma gibi problemler aslında psikolojiye çok daha fazla etki ediyor. İşte bu bilimsel araştırma ile ilgili tüm detaylar.

İklim değişikliği intihara sürüklüyor iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte bunun aslında ne kadar olumsuz etkilere sahip olduğu görüldü. Antidepresan kullanan kişiler nemli havalarda intihara daha fazla teşebbüs ediyor. Bu durum aynı zamanda karşımıza iklim değişikliğinin bir diğer boyutunu çıkarıyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili yapılan yorumlara bakıldığında genellikle doğal dengenin bozulacağı ve canlıların bundan fazlasıyla olumsuz etkileneceği ifade ediliyor. Ayrıca insanların barınma problemi başta olmak üzere birçok sorun ile karşılaşacağı söyleniyor. Genellikle işin psikoloji boyutuna pek vurgu yapılmıyor. İşte tam da böyle bir şeyi araştırmak için ekip kuruldu.

İklim değişikliği intihara yöneltiyor

Londra Üniversitesi Akademisi ve Birleşmiş Milletler konu ile ilgili bazı araştırmalara yer verdi. 60 ülkenin 1979 ile 2016 yılları arasındaki verilerine bakıldı. Bu veriler sonuç olarak nemin aslında intihar oranları ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Artan sıcaklıklar ve nem intihara neden olabiliyor.

iklim değişikliği intihara

Bazıları bu araştırmaların ülkelere bağlı olduğunu düşünüyor. Mesela İsveç ve Belçika gibi düşük nemli ülkeler durumdan daha az etkilenmiş olabilir. Ancak bilim insanları konuyla ilgili araştırma sahasını geniş tuttu. İsveç ve Belçika ile birlikte aynı zamanda Tayland ve Guyana gibi yüksek neme sahip ülkeler incelendi. İklim değişikliği intihara sürüklüyor araştırma sonucu buradan çıkarıldı.

Metaverse ile Güney Kore gezisi yapmaya hazır olun: Sanal dünya yeniden şekilleniyor

Nature Scientific Reports’ta bilimsel araştırmanın detayları paylaşıldı. Özellikle antidepresan kullananların büyük tehlike altında olduğu ifade ediliyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?