İkinci el otomobil fiyatlarını mantık kabul etmiyor

sıfır otomobil

Döviz kurlarındaki ani yükselişler sonrasında özellikle ikinci el otomobil fiyatlarında muazzam artışlar söz konusu. Öyle ki artık bu artışları mantık kabul etmiyor. İşte konunun detayları.

İkinci el otomobil fiyatlarını mantık kabul etmiyor. İkinci el otomobil pazarındaki fiyatlar herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Malum şu sıralar döviz kurlarında düzenli bir artış söz konusu. Kısa bir süre öncesine kadar acaba 10 TL olacak mı diye tartışılan dolar bir anda 11 TL’yi devirdi. Hal böyle olunca tamamen dışa bağımlı olduğumuz otomobil pazarında da işler kızışmış oldu.

Hali hazırda otomobil fiyatları zaten makul seviyelerde değildi. Bir de bunun üzerine kur artışları eklenince ikinci el pazarındaki etiketler iyicene “yok artık” denilecek seviyelere ulaştı.

Sıfır otomobilde stok sıkıntısı geri döndü

İkinci el otomobil fiyatlarını mantık kabul etmiyor

Eğer piyasayı az çok takip ediyorsanız geçtiğimiz yıl 100 bin TL altına sıfır otomobil alınabildiğini de hatırlayacaksınızdır. Fakat bu yıl içerisinde çok şey değişti. Öyle ki artık bu fiyatlara ikinci el otomobil satın almak bile zorlaşmış durumda.

Basit bir şekilde örneklememiz gerekirse, şu anda 2013 model bir i20 için 140 bin TL civarında fiyatlar talep ediliyor. Bu otomobilin geçtiğimiz yıl ki sıfır fiyatı ise yaklaşık olarak 100 bin TL’ydi. Sadece bu oran üzerinden bile aradaki mantık uyuşmazlığını görmek mümkün.

Geçtiğimiz yıl 2020 model sıfır i20 için 100 bin TL istenirken, şimdilerde 100 bin kilometreyi devirmiş, 2013 model bir araç için 140 bin TL talep ediliyor. Yorum sizlerin.

Tarihin en büyük dolandırıcısı bakın nasıl yakalandı: Hacker köşeye sıkıştırıldı