Ana SayfaAkıllı TelefonHuawei iyice kabuğuna çekildi

Huawei iyice kabuğuna çekildi

Geçtiğimiz yıllarda hemen her ay yeni bir model çıkaran Huawei şu sıralar iyice kabuğuna çekilmiş durumda. İşte konunun detayları.

Akıllı telefon pazarındaki önemli aktörlerden biri olan Huawei zor günler geçiriyor. Bilindiği üzere Çinli şirket 2019’un sonundan beri ürettiği telefonlara Google servislerini koyamıyor. Bu ilk bakışta önemli bir sorun değil gibi görünse de Huawei’nin büyük oranda müşteri kaybetmesine neden olmuş durumda.

Hatta öyle ki Android pazarındaki bazı markalar artık kutularına Google Play logosu da koymaya başladılar. Yani bu telefonda Google servisleri var demek istiyorlar.

Huawei’nin satışları ise özellikle Avrupa’da önemli oranda düştü. Bu durum Çinli şirketi radikal kararlar almaya zorladı.

Huawei iyice kabuğuna çekildi

Akıllı telefon pazarını az çok takip edenlerin de bildiği üzere Çinli şirket normal şartlarda yıl içerisinde pek çok model tanıtıp satışa sunardı.

Fakat 2021’e baktığımızda Huawei’nin iyiden iyiye kabuğuna çekildiğini görüyoruz. Elbette bu durumun nedeni belli. Çinli üretici son dönemde satış tarafında büyük yara aldı. Özellikle Avrupa’da pazar gücünü önemli oranda kaybeden Huawei’nin bu yüzden model yelpazesini daraltma kararı aldığı düşünülüyor.

Öte yandan mobil pazarda iyi günler geçirmeyen Huawei’nin PC sektörüne yöneleceği de sızdırılan dedikodular arasında. Gerçekten de son dönemde Huawei logolu laptop modellerinin sayısı hızla artıyor. Bu da makul bir durum.

Nokia için 8 Nisan’da bir devrim olabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU