Huawei FreeBuds 6i TWS kulaklık inceleme: Berrak sesler ve ANC ile çok güçlü

g fswe

#İŞBİRLİĞİ

Huawei FreeBuds 6i gerçek kablosuz kulaklıkla karşınızdayız. Eğer giriş seviyesi bir kulaklık istemiyor ama öte yandan amiral gemisi kulaklıkları da ulaşılmaz görüyorsanız, öyleyse orta bir noktada, 6i’yle buluşma şansınız var diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım, yaklaşık 7 bin TL değerinde bir kablolu kulaklık almayı düşündüğünden söz etmişti bana. Ben de ona, o sıra yanımda olan Huawei FreeBuds Pro 3’ü denetmiştim. Hem daha uygun fiyat hem de daha kolay kullanılabilirlik sunan bir model olduğu için ilgisini çekmişti ve adaylar listesine onu da eklemişti. Eğer o sıra yanımda FreeBuds 6i olsaydı, deneyimlemesi için onu da gösterirdim. FreeBuds Pro 3 kadar etkileyici olmasa da, fiyatının karşılığını verebilen etkileyici bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei FreeBuds 6i gerçek kablosuz kulaklık, 3 farklı renk seçeneğiyle satışta. Siyah ve beyaz, zaten hemen her yerde gördüğümüz standart renkler. Bu standartları geride bırakan ve sizi farklılaştırabilecek seçenek ise, mor renk seçeneği. Gerçekten çok güzel göründüğünü söylemeliyiz. Hele de yumuşak tasarım hatlarına sahip bir üründe adeta doğadan bir parça gibi görünüyor.

Ürünümüzün taşıma ve şarj kutusu yalnızca 34 gram. Kulaklıklarımızın her biri de 5.4 gram, yani taktıktan sonra bir süre sonra kulaklarınızda unutabileceğiniz cinsten. Hem bu kulaklıklar, kulakta rahat kullanılabilirlik sunarken sağlam tutuş hissi de sunuyor. Böylece ister sabit, isterseniz de hareket halinde kullanabiliyorsunuz. Evet, kulakta müzikle keyifli yürüyüşlerden spor salonundaki egzersizlere kadar pek çok noktada size kolaylıkla eşlik edebilecek bir kulaklıktan söz ediyoruz. Tabii bu noktada kulaklık başlıklarının boyutları önemli. Ürünümüz orta boyutta kulaklık başlıklarıyla geliyor ama kutuda ufak ve büyük olmak üzere 2 çift seçenek daha var. Yani kulak yapınıza en uygun olanı belirlemeniz önemli.

Huawei FreeBuds 6i TWS kulaklık inceleme: Temiz sesler ve ANC ile çok güçlü

Huawei, kulaklıkları cilde zararlı olmayan sıvı silikon malzemeyle hazırladığını belirtirken, öte yandan IP54 sertifikasına sahip olduğunu da bildiriyor. Evet, su sıçramaları ve terlemeye karşı kulaklıklar dayanıklı. Taşıma ve şarj kutusunu ise gerçekten dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz.

Akıllı Aktif Gürültü Engelleme 3.0 teknolojisine sahip

Günümüzde gerçek kablosuz kulaklıklarda önemli özelliklerden bir tanesi olarak ANC, yani aktif gürültü engelleme teknolojisinden söz edebiliriz. Huawei, burada güncel bir ANC teknolojisi sunuyor ve bulunduğunuz bölgeye, mevcut gürültü seviyesine göre filtreleme yaparak dış seslerden olabildiğince uzaklaşmanızı hedefliyor. Başarılı olduğunu da söylememiz gerekiyor. Tabii ANC’yi kapatıp şeffaf moda geçiş yapabilir ve kulaklıklar kulaklarınızdayken de etraftaki seslere kulak kabartabilirsiniz.

Bir diğer nokta, kontrol mekânizması. Huawei, pek çok kulaklığında dokunmatik mekânizma kullanıyor ve burada da kulaklık saplarını öne çıkarıyor. Birkaç dokunuşla şarkılar arasında geçişler yapabilir, aramaları cevaplayabilir, yukarı ya da aşağıya doğru kaydırarak da ses seviyesini değiştirebilirsiniz. Gerçekten kolay ve açıkçası favori sistemim olduğunu söylemeliyim.

Huawei FreeBuds 6i TWS kulaklık inceleme: Temiz sesler ve ANC ile çok güçlü

Kulaklıklarımızda 11mm dinamik sürücülere yer veriliyor

11 mm’lik dört mıknatıslı dinamik sürücüler, önceki modeldekilere göre %50 daha güçlü ve aynı zamanda yüksek çözünürlüklü kablosuz ses aktarımı için Hi-Res sertifikasına sahip. Önceki nesilde 10mm sürücüler vardı.

Ürünü Bluetooth 5.3 kablosuz bağlantı teknolojisiyle kısa sürede eşleştirebiliyorsunuz. İster bir Android, ister bir iOS cihaz, isterseniz de bir Windows PC’yi tercih edebilirsiniz. Hem müzik dinlerken hem de bir şeyler izlerken genellikle sorunsuz deneyimler yaşayabiliyorsunuz.

Kulaklık testlerimizde farklı türde müzikler dinlemeye özen gösteriyoruz. Böylece enstrümanların ve vokalin nasıl yankılandığına, melodilerin temiz bir şekilde kulakla buluşabiliyor mu bunu görme şansına erişiyoruz.

Türk sanat müziği, hard rock, heavy metal, piyano müzikleri, klasik enstrümanlarla süslenmiş film sountrack’leri ve günün yorgunluğunu üzerinizden atabilecek ortam müzikleri gibi oldukça geniş bir yelpazede gezindik. Ürünün sunduğu ses kalitesinden memnun kaldık. Sınıfına göre iyi kalitesi var. Vokaller ve melodileri temiz bir şekilde ayrı ayrı duyabiliyorsunuz. Bass derinliği de yeterli düzeyde diyebiliriz.

Ses formatları: LDAC, L2HC2.0, AAC, SBC.

Huawei FreeBuds 6i TWS kulaklık inceleme: Temiz sesler ve ANC ile çok güçlü

Telefon görüşmelerindeki ses kalitesinen bahsedelim

Bünyesinde dinamik Ekolayzer, aktif gürültü engelleme, çağrı paraziti engelleme ve şeffaflık modunu (Böylece kulaklık takılıyken etrafı da duyabilirsiniz.) bulunduran ürün, hem iç hem de dış mekândaki telefon görüşmelerinizde tatmin edici bağlantı ve ses kalitesi sunuyor. Özellikle çağrı paraziti engelleme teknolojisi burada devreye giriyor ve seste dijitalleşme, bozulma ve gecikme olmadan birbirinizi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Her iki kulaklıkta da önceki nesle kıyasla daha gelişmiş üçlü mikrofon sistemi var ve böylece orta ve düşük frekanslı gürültülerin engellenme ihtimali de artıyor. Bu arada, önceki nesilde ikili mikrofon sisteminin olduğunu hatırlatalım.

Peki ya pil performansı nasıl?

Her bir kulaklıkta 55mAh pil yer alıyor. Taşıma ve şarj kutusunda da 510mAh pil değeri mevcut. Ürünü beraberinde gelen Type-C kablo aracılığıyla şarj edebiliyorsunuz. Eğer sadece kulaklıkları tam şarj ederek kullanmak isterseniz, öyleyse 40 dakikalık şarj sürecine ihtiyacınız var. Taşıma ve şarj kutusundaki pil değerini de göz önünde bulundurursanız, öyleyse 1 saatlik bir sürede tamamen şarj mümkün olacaktır.

Huawei’nin verdiği pil ömrü detaylarını da paylaşalım:

Yalnızca kulaklıklarla müzik çalma (Aktif Gürültü Engelleme KAPALI): 8 saat
Yalnızca kulaklıklarla müzik çalma (Aktif Gürültü Engelleme AÇIK): 5 saat
Kutu ile birden fazla şarj ile müzik çalma (Aktif Gürültü Engelleme KAPALI): 35 saat
Kutu ile birden fazla şarjla müzik çalma (Aktif Gürültü Engelleme AÇIK): 20 saat.

Huawei FreeBuds 6i kulaklığı, ülkemizde 3 bin TL satış fiyatı etiketiyle bulabilmek mümkün.

XPG SPECTRIX D35G DDR4 RGB 16GB X 2 RAM: Uygun fiyata yüksek performans!