Huawei CIA Tarafından Casuslukla Suçlanıyor

Huawei CIA tarafından casuslukla suçlanıyor

ABD ile büyük bir ekonomik savaş içerisine giren Huawei, CIA tarafından casuslukla suçlanıyor. Gelen raporlara göre CIA, Huawei hakkında önemli bazı ipuçları elde etti. Bu ipuçlarının tüm ayrıntıları bu haberimizde.

Şu an için Dünyanın süper gücü olarak görülen ABD’ye şüphesiz en yakın rakip Çin Halk Cumhuriyeti. Çin Halk Cumhuriyeti partisi, büyük bir ekonomik devrim gerçekleştirerek ABD ve Avrupa’yı geride bırakmaya çalışıyor. Elbette ki, bunu yapabilecekleri en önemli aygıtlardan bir tanesi de Huawei gibi teknolojiler.

Huawei CIA tarafından daha önce de suçlanmıştı

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden olan Huawei şirketinin CFO’su, geçtiğimiz dönemlerde Kanada’da tutuklanmıştı. Bu tutuklama kararı, Dünyanın gündemine bomba gibi düştü ve ABD, bazı istihbarat raporları açıkladı.

Huawei casusluk

CIA aracılığıyla açıklanan raporlarda, Huawei akıllı telefon üreticisinin Çin Hükümeti’nden ve Çin Halk Ordusu’ndan önemli miktarda fon desteği aldığı ifade edildi. Bu fon desteğinin karşılığında ise Huawei, bazı istihbarat bilgileri aktaracak.

Huawei ise hiçbir şekilde Çin Hükümeti’ne bilgi aktarmadıklarını ve kendilerinin özel şirket olduklarını ifade etti. Dünyanın en baskıcı ülkelerinden bir tanesi olarak görülen Çin Devleti’nde, böyle bir özel sektör ve kamu ayrımı yapmak oldukça zor. Bilindiği gibi Çin hükümeti, tüm özel şirketlere yoğun bir şekilde baskı yapıyor.

ABD tarafından yayınlanan raporlara göre; Yeni Zelanda, Avustralya, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Dünyadaki birçok ülke, casusluk tehdidi altında. Bu ekonomi savaşları ve casusluk faaliyetleri ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Huawei 240 farklı siber saldırıya karşı korunuyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir