Huawei Android güncellemeleri konusunda açıklama yaptı

ABD Huawei 2

Huawei kullanımda olan telefonlarının artık Android güncellemeleri almayacağı dedikodularına açıklık getirdi.

Son dönemde Huawei ve ABD hükümeti arasında dengesiz bir tartışma söz konusu. ABD ısrarla Huawei’nin kullanıcı verilerini ihlal ettiğini ispatlamaya çalışıyor. Huawei ise doğal olarak bu durumu reddediyor.

Sonuç olarak Trump hükümeti Huawei’nin ABD merkezli şirketlerle ticaret yapmasını yasakladı. Hatta Huawei’ye bağlı olan onlarca şirketlere de yasak getirildi.

ABD hükümeti bir süredir Huawei’ye geçici ticaret lisansı veriyordu. Lakin Ağustos ayı itibariyle sona eren bu lisans uzatılmadı.

Huawei Android güncellemeleri için açıklama yaptı

Geçici lisansın sona ermesiyle birlikte bazı iddialar da ortaya atıldı. Bu iddialardan en önemlisi Huawei modellerinin Android güncellemelerini almayacağı yönünde ortaya çıkan dedikodulardı.

Bu söylemlerin hızlı bir şekilde yayılması üzerine Huawei’den jet hızlıyla açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklamada Android güncellemeleri konusunda bir sıkıntı olmadığı belirtildi.

huawei 1

Kısaca özetlemek gerekirse Huawei modelleri Android güncellemeleri almaya devam edecek. Elbette bu güncellemeler normale oranla biraz daha gecikmeli olabilir.

Muhtemelen Huawei önümüzdeki dönemde Google’dan tamamen bağımsız bir mobil işletim sistemi kurabilir. Zira tüm oklar bunu gösteriyor. ABD’nin bu hamleleri Huawei’nin Çin’deki satışlarını arttırsa bile Avrupa’daki payını iyiden iyiye düşürmüş durumda.

Bakalım Çinli üretici tekrardan Avrupa’daki eski gücüne kavuşabilecek mi? Bu mevcut şartlar altında biraz zor görünüyor lakin imkansız değil.

Amerika’dan yeni Huawei kararı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir