Ana SayfaAppleHollanda Apple şirketini dize getirdi

Hollanda Apple şirketini dize getirdi

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Apple, yüz ölçüm olarak küçük ancak hukuk, demokrasi anlamında büyük bir ülke olan Hollanda’ya boyun eğmek zorunda kaldı.

Hollanda Apple şirketini dize getirdi. Bizde artık tekerleme gibi bir kullanım haline gelmiştir, “Konya büyüklüğündeki Hollanda…” kullanımı. Çoğu zaman bu kullanım, Hollanda’nın pek de büyük bir ülke olmadığını göstermek, anlatmak için kullanılır. Ancak mesele demokrasi, tüketici hakleri, hukuk kuralları olduğu zaman, Hollanda’nın ne kadar ileri seviye bir devlet olduğu bugün bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Hollanda Apple

Bildiğiniz üzere Apple, dünya genelinde birçok gelişmiş ülke ile mahkemelik durumda. Bu durumun temel sebebi ise, Apple’ın iOS mağazasında alternatif ödeme yöntemlerine izin vermemesi. Ancak Hollanda Tüketiciler ve Piyasaları Kurumu, geçtiğimiz yıl aldığı bir kararda Apple’ın arkadaşlık uygulamalarında alternatif ödeme yöntemlerine izin vermesini şart kılmıştı.

Hollanda Apple

Hollanda Apple şirketini dize getirdi

Bu karara direnen Apple’a tam 10 hafta üst üste 5’er milyon Euro ceza kesen kurum, toplamda kestiği 50 milyon Euroluk ceza ile ciddiyetini fazlasıyla ispatlayınca Apple göstermelik bir geri adım atmak zorunda kalmış ve bazı düzenlemeler yapmıştı.

Hollanda Apple

Bununla birlikte Apple’ın yaptığı bu düzenlemeleri yeterli bulmayan kurum yeniden ceza kesmeye başlayınca Apple artık daha fazla direnemedi ve Hollanda’da bulunan arkadaşlık uygulamalarında alternatif ödeme yöntemlerine izin vermek zorunda kaldı. Kararı duyuran kurum yetkilileri, Apple’ın adil ve şeffaf bir tutum sergilememesini de eleştirirken, ilerleyen dönemlerde bu konularla ilgili de yaptırıma başvurabileceklerinin sinyalini verdi.

Böylece dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, yüz ölçümü olarak küçük ancak hukuk düzeyinde büyük bir ülke tarafından dize getirilmiş oldu.

Netflix sevilen dizilerinin oyunlarını çıkarıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting