Hedefli fidye yazılımı 2022’de iki katına çıktı

hedefli fidye yazılımı

2022’nin ilk on ayında, hedefli fidye yazılımı tarafından saldırıya uğrayan kullanıcıların oranı, 2021’in aynı dönemine kıyasla neredeyse iki katına çıktı.

Uzmanların güvenlik çözümlerine göre, hedefli fidye yazılımı saldırılarından etkilenen kullanıcıların payı, 2022 ‘de kötü amaçlı yazılımların saldırısına uğrayan tüm kullanıcıların % 0.026’ sını oluştururken, 2021 ‘de bu oran % 0.016’ ydı. Bu rakamlar, siber suçluların hedeflerine ulaşmak için fırsatçı saldırılardan tam olarak uyarlanmış fidye yazılımı saldırılarına doğru giderek değiştiğini gösteriyor.

hedefli fidye yazılımı

Güvenlik uzmanlarının yapılan son araştırmaların gösterdiği gibi, fidye yazılım grupları tekniklerini geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri, Lockbit, şu anda kullanılan en popüler, yenilikçi ve hızla gelişen ransomware varyantlarından biri olmaya devam ediyor. Ve bu grup, yeni seçenekler ve kimlik bilgisi dampingi uygulaması ekleyerek siber güvenlik uzmanlarını hala pusuya düşürebiliyor. Bu teknik, aktörün virüslü makinenin etki alanını devralabileceği ve işletim sisteminin kimlik bilgilerini sıfırlamak için adlandırılmış bir yönlendirme oluşturabileceği anlamına geliyor.

unnamed

Yine de, ortaya çıkmaya devam eden yeni fidye yazılımı çeşitleri bulunuyor. 2022 yılı boyunca 21.400 ‘den fazla fidye yazılımı türü tespit edildi.

Güvenlik uzmanlarının son keşfi, analizi daha da zorlaştıran yeni ve oldukça gizlenmiş bir fidye yazılımı çeşidi olan “Play” dir. Onun kodu diğer fidye yazılımı örnekleri için hiçbir benzerlik taşımıyor ama neyse ki Play henüz geliştirilmesinin çok erken aşamalarında bulunuyor. Soruşturma yürütüldüğünde, sızıntının yeri tespit edilemedi ve kurbanların fidye notunda bırakılan bir e-posta adresi aracılığıyla suçlularla iletişime geçmeleri istendi.

hedefli fidye yazılımı

Araştırmacıların dikkatini çeken şey, Play’in son zamanlarda diğer gelişmiş fidye yazılımı varyantlarında bulunan kendi kendine yayılma gibi bir işlevsellik içermesi. İlk olarak, saldırganlar bir sunucu mesaj bloğu (SMB) bularak bağlantı kuruyor. Daha sonra, Play yukarıda bahsedilen SMB’yi bağlamaya ve uzaktaki sistemde fidye yazılımını dağıtmaya ve yürütmeye çalışıyor.

Meta, AI reklam hedefleme teknolojisini kullanıma sunuyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir