Bad Rabbit virüsü Türkiye’de. Dikkatli olun!

bad rabbit

Kaspersky Lab, son dönemde birçok kullanıcının bilgisayarını ele geçiren ve fidye talep eden Bad Rabbit (Kötü Tavşan) isimli fidye yazılımı hakkında bir açıklama paylaşarak kullanıcıları uyardı.

Bad Rabbit zararlı yazılımıyla ilgili açıklama şöyle:

“Elimizdeki verilere göre bu saldırıların hedef aldığı kurbanların büyük çoğunluğu Rusya’da bulunmakta. Benzer, fakat daha az sayıda saldırıya Ukrayna, Türkiye ve Almanya’da da rastlanmıştır. Bu fidye yazılımı, cihazlara bir takım ele geçirilmiş Rus menşeli medya sitelerinden bulaşmakta. İncelemelerimize göre bu, kurumsal ağlara yönelik hedefli bir saldırı ve ExPetr saldırısındakine benzer yöntemler kullanılıyor. ExPetr ile bağlantılı olduğunu teyit edememekle birlikte, araştırmalarımız devam etmekte.”

Kaspersky Lab ürünleri söz konusu saldırıyı aşağıdaki isimlerle tespit etmektedir:

UDS:DangerousObject.Multi.Generic (Kaspersky Security Network tarafından tespit edilmiştir),

PDM:Trojan.Win32.Generic (System Watcher tarafından tespit edilmiştir) ve Trojan-Ransom.Win32.Gen.ftl.

Kaspersky Lab: “Kurumsal müşterilerimize, tüm korunma mekanizmalarını tavsiye edildiği şekilde etkinleştirmelerini ve (varsayılan olarak etkin olan) KSN ile System Watcher bileşenlerini etkin tutmalarını öneririz. Güvenlik çözümlerimizi kullanmayan şirketlere ise Sistem Yöneticisi’nin araçlarıyla c:\windows\infpub.dat ve C:\Windows\cscc.dat dosya yollarında dosya yürütmeye kısıtlama getirmelerini tavsiye ederiz.”

Sony Xperia X Compact fiyatı düştü


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir