Ana Sayfa Cep Telefonu Hani Ucuz İPhone Modelleri Geliyordu

Hani Ucuz İPhone Modelleri Geliyordu

Apple yeni modelleri ile fiyatları konusunda büyük rüzgar estireceğini bas bas bağırıyordu. Sonunda telefonları tanıtıldı. Piyasaya sürülmeye başlandı. Eski modelleri ile yeni modelleri arasında ki, piyasaya sürülüş farkı sadece 100 dolar civarında. Yeni modelleri 549 dolardan piyasa sürülüyor.

Birkaç gün önce yazı yazmıştık ve ucuz İphone dalgasının Türkiye üzerinde pek bir etkisinin olmayacağını, dolar kurunu işaret göstererek belirtmiştik. Bu tahminimiz doğru çıksa da, sınırları konusunda yanılmışız. Çünkü sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, diğer ülkelerde de, yeni İPhone modellerinin piyasaya sürülüş fiyatı, pek de Apple firmasının pazar payına artı etki edecek şekilde değil. Bu durum uzmanlarca açıklanan bir durum. Diğer modelleri ile arasında ki fark 100 dolar olmaktadır. Peki bu yeni modellerin Türkiye’de ki fiyatı nedir? Bin 900 liradan satışa sunulacaktır. Bu fiyat İphone 5 modeli fiyatından sadece, 200-300 liralık bir fark yaratmaktadır.

iphone5c-gallery2-2013

Yani, bu yeni piyasaya sürülen modeller orta kesime dahi seslenmiyor. Zaten kimse de, Apple firmasından 800 liralık bir telefon fiyatı sunacağını beklememeliydi. Ancak medyada öyle bir hava oluşturuldu ki, Apple yeni İPhone modelleri, sudan ucuza gidecekmiş gibi anlaşıldı. Apple firmasının sitesinde açıklayacağı fiyatlar merakla bekleniyordu. Fiyatlar açıklandı, açıklanmasına da, hayal kırıklığı yaşattı diyebiliriz. Apple 5C modelinin fiyatını kontratsız olarak 549 dolar olarak belirledi. 5S modelinin fiyatı ise, yüz dolar daha fazla, 649 dolardan belirlendi. Bu aradaki 100 dolarlık fark, telefonlar arasında herhangi bir fark çok az olsada, 5C modelini geri plana itiyor diyebiliriz. Biliyorsunuz müthiş bir özellikle 5S modelinde öne çıkıyor. Bu özellik ise, parmak izi özelliğidir. 5C modelinde bu özellik yok. 100 dolarlık fark,parmak izi özeliğine sahip 5S modelini tercih etmek için çok maliyetli bir durum göstermiyor.

Artık Türkiye’deki fiyatları da, hesaplanmış durumda ve eski modellerinden hiçbir fark sunmuyor. Paralarını yeni çıkan İphone modellerini daha ucuza almaya ayıranlar varsa, pek de kazançlı çıkacakları filan bir durum yok. Sadece kazanç yeni modellerin, yeni tasarım ve özellikleri olacaktır. Bin 900 lira ve iki bin lira arasında fiyatlar değişecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting