Ana SayfaGüvenlikGüvenlik Sistemleri Gaz Sızıntılarında da Hayat Kurtarıyor

Güvenlik Sistemleri Gaz Sızıntılarında da Hayat Kurtarıyor

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte LPG sıkışmaları, doğalgaz sızıntıları ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin neden olduğu can kayıplı vakalarda önemli bir artış yaşanıyor.

Son bir ay içinde, Türkiye’nin farklı bölgelerinde 23 kişinin şofben, soba ve kombi gibi cihazlardan ve tesisattaki sorunlardan kaynaklanan olaylar nedeniyle hayatını kaybettiği bildiriliyor. Ev ve iş yerlerinde, cihaz tipine uygun olarak kullanılacak dedektörler, sızıntıların neden olabileceği olumsuzlukları önceden haber vererek hayat kurtarıyor.

Güvenlik sistemlerinin sadece hırsızlık olaylarını önlemek için kullanıldığı şeklinde yaygın bir yanlış düşünce olduğunu belirten Pronet Güvenlik Genel Müdürü Metin Kastro, “Bacaların ve cihazların kontrolleri yapılmış bile olsa, şiddetli rüzgar gibi etkenler nedeniyle istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Güvenlik sistemlerine entegre edilen doğal gaz, LPG ve karbonmonoksit dedektörleri ile zehirlenmeleri engellemek mümkün. Örneğin, şu an 150 binden fazla abonemiz tarafından kullanılan ‘5 Korumalı Güvenlik Paketi’, hırsızlık, yangın, acil sağlık ve panik durumlarının yanı sıra farklı tipteki gaz kaçaklarına karşı da çözüm sunuyor. Abonelerimizin ev ve işyerlerinde bulunan cihazların tipine bağlı olarak sunduğumuz dedektörler, karbonmonoksit, LPG ve doğalgaz kaçaklarına karşı etkili çözümler sağlıyor” diye konuştu.gaz sızıntısı

İnsan hayatının maddi olarak hiçbir karşılığının bulunmadığına dikkat çeken Kastro, “Güvenlik sistemleri ile birlikte opsiyonel olarak, çok düşük tutarlardaki aylık ücretlerle edinilebilen dedektörler tam anlamıyla hayat kurtarıyor. Ülkemizde son bir ay içinde 23 kişinin gaz sızıntısı kaynaklı olaylardan dolayı hayatlarını kaybettiğini düşündüğümüzde, dedektör kullanımının ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor. Pronet Güvenlik Paketi içerisindeki dedektörler, gaz kaçağıyla birlikte devreye girerek hem harici sireni çalıştırıyor hem de Pronet Çağrı Merkezi’ne sinyal gönderiyor. Çağrı merkezimiz ise yetkili kişileri mekana yönlendirerek, en kısa zamanda önlem alınmasını sağlıyor” dedi.

Dedektörlerden tam verim alınabilmesi için, montajın mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Kastro, “Cihaz tipine uygun dedektörlerin uygun konuma monte edilmesi büyük önem taşıyor. Örneğin, yapısal olarak havadan ağır olan LPG’nin tespitinde kullanılan dedektör ile havadan hafif doğalgazın tespitinde kullanılan dedektörlerin montaj prosedürleri birbirinden farklılık taşıyor” dedi.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU