Doğalgaz Kademeli Tarife Uygulaması Geliyor: Çok Harcayan Çok Ödeyecek

gaza

Doğalgaz kademeli tarife uygulaması için gerekli onay işlemleri tamamlanıyor. Bundan sonra doğalgazı çok fazla harcayanlar yine çok fazla ödeme yapmak zorunda kalacak. İşte merak edilen detaylar.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde elektrik ile ilgili üst limit vurgusu yapıldı ve hemen ardından doğalgaz kademeli tarife uygulaması için çalışma başlatıldı. Elektrikte belirli bir üst limiti aşanlar daha fazla ödeme yapıyor. Bu durum her ne kadar vatandaşlar tarafından tepki ile karşılansa bile yine de karar kesin gibi görünüyor.

Üst limit çalışmaları sadece doğalgaz alanında gerçekleşmiyor. Belirli bir limit belirleniyor ve hemen ardından elektrik ya da doğalgaz gibi harcamalarınız eğer bu limiti aşarsa daha yüksek bir tarife uygulanıyor. Zaten normalde de çok fazla tüketen aynı zamanda çok fazla para vermek zorunda kalıyordu. Ancak bu seferki tarife farklılığı olacak.

Doğalgaz kademeli tarife uygulaması yakında geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre elektrik ve doğalgaz için bu durum kesinleşti denilebilir. Vatandaşların kış aylarında daha fazla doğalgaz tüketimi yapması 2 kademeli bir tarife çalışması ile sonuçlandı.

Doğalgaz kademeli tarife uygulaması

Bakan tarafından yapılan açıklamalarda henüz bir takvim olmadığı ifade edildi. Yani üst limit konusunda net bir tarih verilmiyor. Ancak bu ay içerisinde yeni sisteme geçilme ihtimali son derece yüksek. Doğalgaz kademeli uygulaması için üst limitin biraz aşağıda olması bütün faturalarda şişmeye neden olacaktır.

Doğalgaz ve elektriğe zam geldi: Rakamlar yüksek

Bakan tarafından yapılan açıklamalarda 127 milyar dolarlık bir destekleme yapıldığı da ifade edildi. Buna göre doğalgazlı fiyatın yüzde 25 gibi bir bölümünün faturalara yansıtıldığı söylendi. Peki siz tüm bu yapılan açıklamalar veya gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?