Ana Sayfa Gundem LPG ve CNG Yüklü Araçlara Güvenlik Formülü

LPG ve CNG Yüklü Araçlara Güvenlik Formülü

Son zamanlarda ülkemizde hızlı bir yakıt zammı yaşanıyor. Bu da doğal olarak LPG gibi ucuz yakıta geçmeyi hızlandırdı. Ancak bunun güvenlik risklerinin olduğu herkesçe açık bir durum. Ama erkenden haber alınan gaz kaçağı  uyarı sistemiyle bu sorunda istenmeyen durumlara sebep vermeyecek şekilde çözüldü.

İgas adında cihazı Türk mühendisleri geliştirdi. ODTÜ Teknokent merkezinde yapılan çalışmalar sayesinde LPG tipi yakıtlarla çalışan araçlar daha güvenli bir hale gelecektir. Böylece güvenlik üst düzeye çıkarılmış oldu. Buda durup dururken yanarak can ve mal kaybına sebep olan LPG tipi yakıt kullanan araçlarda, gaz kaçağının en ufak bir sızıntısını tespit edip, önceden müdahaleyi mümkün kılarak, can ve mal kayıplarını azaltacaktır. Tam zamanında gelen bir yenilik diyebiliriz igas için. Çünkü benzin fiyatlarında ortadoğuda ki duruma endeksli ve doların hızla artmasına yönelik bir artış yaşanıyor. Vergilerde yapılmayan bir düzenleme neticesinde de vatandaşın belini büken fiyatlar cep yakıyor. Bu nedenle benzine göre ucuz seyreden LPG tipi yakıtlar tercih meselesi oldu. Trafikte milyonlarca araç LPG tipi yakıt kullanarak yol alıyor. Bu araçların sahip olduğu LPG sistemi güvenlik açısından yetersiz kalabiliyor. Rağbetin büyük olduğu bu alanda sorunları daha iyi tespit edip çözecek bir alet gerekliydi. BU da gerçekleşmiş oldu. İgas ile LPG tipi yakıt kullanan araçlar daha güvenli yol alabilecekler.

spring10

 

Bu cihazın geliştirilme aşamasına gelince LPG tipi yakıt kullanan araçların tehlikeli durumunun neden olduğu söylenilebilir. ODTU Teknokent merkezinde ki mühendisler arkadaşlarının LPG’li aracının yanması ile ölmesi sebebiyle bu duruma girişmişler. Daha güvenlikli hale getirmek için bu araçları sonunda igas adında cihazı geliştirmişler.

İgas sisteminin iki algılayıcısı var. Biri LPG deposunda diğeri ise motor bölümünde gaz dağıtım yollarında bulunuyor. Sesli ve ışıklı uyarı sistemi olan cihaz yol halinde ötmeye, sinyal vermeye başlarsa yavaşlamak gerekiyor. BU duruma rağmen alarm devam ediyorsa tehlike büyük demek oluyor. Araçta gaz kaçağı var ve müdahale gerekiyor anlamına geliyor.

Araba park halinde olsa bile cihaz her zaman çalışıyor. 10 dakikada bir ölçüm yaparak raporluyor. Eğer siz yokken gaz kaçağı varsa arabanın motor ve diğer aksamlarına dolan gazdan dolayı sizleri arabaya gelince uyarıyor. Havalandırma işlemini gerçekleştirmenize rağmen hala sinyal veriyorsa gaz kaçağı şiddetle devam ediyor anlamına geliyor. Bu sistemle daha güvenli seyahatler sağlanır umarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting