Ana SayfaGenelGörevimiz Tehlike gerçek oluyor

Görevimiz Tehlike gerçek oluyor

Görevimiz Tehlike filmlerinde, ajanlara görevlerini bildirmek için kullanılan ve iletişimin sonunda kendini yok eden bilgisayarlar gerçek oluyor. Yüksek güvenlikli ticari veya devlet sırlarını saklamak için kullanılacak dijital ortamlar için geliştirilen yeni bir işlemci, hırsızlık ihtimaline karşı kendini yok ederek verilerin okunamaz hale gelmesini sağlıyor.

self-destructing-chip[1]

Xerox’unPARC araştırma merkezinde üretilen işlemci, DARPA ile ortaklaşa geliştirilmiş. Bu işlemci sayesinde, özellikle ön cephede savaşan askerlerin elinde bulunan dijital cihazların düşmanın eline geçmesi halinde kendini yok edecek şekilde tasarlanacak. Böylece düşman birimleri, esir edilen veya öldürülen askerlerin üzerinden çıkan dijital iletişim cihazları vasıtasıyla ordunun harekat bilgilerine erişme imkanı bulamayacak.

Söz konusu çipleri, çok kritik ticari verilerin saklandığı özel ticari bilgisayarlarda da görmek mümkün olabilecek ancak henüz yeni olan bu teknolojinin cepheye de, ticari kurumlara da ulaşması biraz zaman alacak.

NASA 4K uzay yayınına başlıyor

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting