Ana SayfaGenelGoogle, rakip reklam platformlarına yönelik kararını duyurdu

Google, rakip reklam platformlarına yönelik kararını duyurdu

Reuters’e göre Google, diğer reklam aracılarının YouTube’da reklam yayınlamasına izin verecek. İşte tüm detaylar.

Google şu anda reklamverenlerin, Avrupa Birliği antitröst yetkililerinin dikkatini çeken YouTube’a reklam yerleştirmek için Ad Manager’ını kullanmasını şart koşuyor. Avrupa Komisyonu, iki yıllık gayri resmi istişarelerin ardından 2021’de şirketin reklam teknolojisine yönelik bir soruşturma başlattı. Rekabet yetkilileri, rakip reklam platformlarının YouTube reklamlarını nasıl yayınlayabileceğine ilişkin olası kısıtlamalar ve reklamverenlerin Display & Video 360 ve  Ads hizmetlerini kullanması gerektiği gerçeğiyle ilgili endişeleri de dile getirdi.

Soruşturma, Alphabet’in bir bölümü olan Google’ın, reklamverenlerin ve rakip reklam platformlarının erişebileceği kullanıcı verilerini sınırlayarak dijital reklamcılık alanında kendisine haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığı üzerine odaklanıyor.

Google, rakip reklam platformlarına yönelik kararını duyurdu

Reuters, şirketin davayı çözmesine ve küresel cirosunun yüzde 10’u kadar bir para cezasından kaçınmasına yardımcı olabileceğini bildirdi. Alphabet, 2021’de 257 milyar dolarlık gelir elde etti. Ancak, soruşturmayı çözmek için Google’ın başka endişeleri ele alması gerekeceğine inanılıyor.

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Kurumu da şirketin reklam teknolojisi uygulamalarını inceliyor. ABD’de, senatörler geçen ay iki partili desteğe sahip, yasalaşması halinde şirketin reklam işini bozacak bir yasa tasarısı sundular. Bir Google sözcüsü Engadget’e verdiği demeçte, “Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde ilişki kuruyoruz. Bu aşamada paylaşacak başka bir şeyimiz yok” dedi. “Privacy Sandbox girişiminde olduğu gibi, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için düzenleyiciler ve daha geniş sektörle birlikte çalışmaya kararlıyız.”

iPhone 14 serisi önemli ön kamera geliştirmeleriyle gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting