Google konum takibi yüzünden yine tazminat ödeyecek

Google, önemli bir özellik sunmaya başladı

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Google, yine kaybettiği bir dava için milyonlarca dolar tazminat ödeyecek.

Google konum takibi yüzünden yine tazminat ödeyecek. Teknoloji, hayatımızı bir yandan geliştirirken, diğer yandan da basitleştiriyor. Sonuç olarak, satın aldığımız ürünler ve hizmetler hayatımızın her alanına dahil oluyor. Ancak bu durum, kişisel veri güvenliği ile ilgili endişeleri de beraberinde getiriyor. Samsung ve Apple gibi büyük markalar da dahil birçok şirket, veri güvenliği ihlalleri nedeniyle davalara karışabiliyor. Google da bu şirketlerden biri. Şirket, konum takibiyle ilgili bir davayı sonlandırmak üzere 39,9 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. İşte detaylar…

Google, bu Gmail hesaplarını silecek!

Yeni Hyundai KONA

Google, kullanıcılarını konum takibi uygulamaları konusunda yanılttığı iddiasıyla açılan bir davayı sonlandırmak için 39,9 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Washington Savcısı Bob Ferguson tarafından 2020’de açılan bu dava, Google’ın kullanıcılar ayarlarından konum takibini kapatsalar bile, konumlarını takip etmeye devam ettiğini ileri sürmüştü.

Google, bu Gmail hesaplarını silecek!

Google konum takibi yüzünden yine tazminat ödeyecek

Davada suçsuz olduğunu belirten Google, yargılama maliyetlerinden kaçınmak adına anlaşmayı kabul etti. Bu anlaşma kapsamında, Google’ın konum takibi uygulamalarında değişiklik yapması ve konum verilerini nasıl topladığı ve kullandığı konusunda daha fazla şeffaflık göstermesi gerekiyor. Ayrıca, Google’ın Washington eyaletine 39,9 milyon dolar ödeme yapması ve bu miktarın, tüketici gizlilik eğitim ve denetim programlarına finansman sağlamak üzere kullanılması gerekiyor.

Google

Bu anlaşma, Google’ın konum takibi uygulamaları hakkında endişe duyan tüketici gizlilik savunucuları için bir başarı olarak görülüyor. Bu durum, en büyük teknoloji şirketlerinin bile hukukun üstünde olmadığını hatırlatıyor. Dava, Google’ın kullanıcıları konum takibi konusunda yanıltarak Washington Tüketici Koruma Yasası’nı ihlal ettiğini iddia ediyordu. Google’ın, kullanıcıların konum takibini devre dışı bırakmasını zorlaştırdığı ve konum takibini kapatmış olan kullanıcıların konumlarını takip etmeye devam ettiği iddia ediliyordu. Google konum takibi yüzünden yine tazminat ödeyecek.

Disney bu hizmetin fişini çekti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir