Google ad tracking verilerini detaylı göstermeye başladı

Google ad tracking

Google, Chrome kullanıcılarına, hangi reklam veren tarafından nasıl takip edildiklerini göstermek için ad-tracking verilerini bir eklentiyle göstermeye başladı.

Google ad tracking Chrome eklentisi sayesinde, kullanıcılar bir web sitesini ziyaret ettiğinde, gördüğü reklamın ne sebeple ve hangi reklamveren tarafından karşısına çıktığını gösteriyor.

Google ad tracking şeffaflığı için adım atıyor

“Ads Transparency Spotlight” ismini taşıyan eklentiyi Google Chrome market üzerinden indirip tarayıcınıza ekleyebiliyorsunuz. Henüz alpha aşamasında olan eklenti ile Google, her kullanıcının kendi verilerini kontrol ederek reklam politikasını kendi yönetmesini hedefliyor.

Aplha versiyonu, Google’ın ekosistemindeki reklam verilerini içeriyor. Ancak eklentinin son versiyonunda Google Ads ekosistemi dışındaki reklamverenlerin verileri de kullanıcıya gösterilecek. Örneğin Facebook ekosistemi üzerinden reklam veren reklamverenlerin verileri de izlenebilecek.

Facebook artık müzik videoları da gösterecek

Eklenti sayesinde kullanıcılar girdikleri sayfada hangi reklamverenlerin olduğunu net şekilde görebilecekler. Böylece ziyaret ettikleri web sitesinde, hangi reklamverenlerin hedefi olduğunu rahatça anlayabilecekler. Bazı sayfalarda reklam görünmese bile arka planda çalışan “analytics” şirketleri de kullanıcıların verilerine ulaşabiliyor.

google ad-tracking

Peki Google bu eklentiyi neden yaptı? Avrupa Birliği’nin yasaları gereği reklam hizmeti satan şirketlerin, reklamverenler hakkında verileri de paylaşması ve kullanıcıları bilgilendirmesi gerekiyor. Google ad tracking eklentisi sayesinde, ileride kullanıcıların Google’a açabileceği ve Avrupa Birliği mahkemelerinde zor duruma düşürebileceği çatışmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Peki siz, ziyaret ettiğiniz sayfalarda reklamverenlerin kimliğini, hakkınızda hangi verileri gördüklerini, sizi nasıl hedeflediklerini merak ediyor musunuz? Bu tür eklentileri kullanmayı önemsiyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir