Ana SayfaGenelGameStop stok çılgınlığını botlar körüklemiş olabilir!

GameStop stok çılgınlığını botlar körüklemiş olabilir!

GameStop stok çılgınlığı, büyük ölçüde Reddit kullanıcılarının ve Robinhood gibi ticaret uygulamalarının ürünü gibi görünüyor. Ancak bu piyasaya katkıda bulunanlardan bazıları insan olmayabilir. Reuters’e göre, siber güvenlik firması PiiQ Media, insanların GameStop, Dogecoin ve diğer “meme” yatırımlarını tanıtmak için sosyal medya botlarını kullandığını belirledi.

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’daki yayınlar, GME (GameStop’un hisse senedi simgesi) ve “çizgiyi koru” gibi ticaret anahtar kelimelerini sürekli kullandı. Ticaretin başlangıcından başlayıp sonuna kadar her yayınlarında bu kelimeye odaklandılar. PiiQ, bu tür on binlerce hesap olduğunu söyledi. Botların arkasında kimin olduğu veya ne kadar etkili oldukları belli değil. Reddit başkanı Steve Huffman bir duruşmada Kongre’ye yaptığı açıklamada, Reddit dışındaki botları izleme yeteneği sınırlı olmasına rağmen, botların hisse senedi satın alma çılgınlığında “önemli bir rol” oynamadığını düşündüğünü söyledi.

GameStop stok çılgınlığını botlar körüklemiş olabilir!

Yeni bulgulara bakılırsa durum böyle olmayabilir. Gerçek insanlardan çok botların etkisinde kalıyor olabiliriz. Reddit faaliyeti kısa satıcıları cezalandırmayı hedefliyor gibi görünse de, botların kötü niyetli etkenlerin GameStop kampanyasında yarattığı etkiyi etkileyemez. Dolayısıyla botların piyasayı manipüle etme endişeleri doğuyor. Milyonlarca insanı stok çılgınlığına iten etkenin insanlar olmaması ihtimali endişe verici. Durum böyle devam eder ve botların etkisi kesin olarak ölçülebilirse sosyal siteler, ileriye dönük olarak botları kaldırmak için çabalarını hızlandırmak zorunda kalabilir.

Facebook yeni akıllı gözlük teknolojisiyle gelecek: İşte merak edilen detaylar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU