Foxconn, 2017’nin son çeyreğinde büyüme kaydetti!

Foxconn 2017’nin son çeyreğinde büyüme kaydetti

Tayvan merkezli Foxconn, dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden biri. Çok uluslu şirket 1974 yılında, kurulduğu tarihten beri Blacberry, iPad, iPhone, Nokia, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One ve Xbox 360 gibi ürünleri ABD, Çin, Finlandiya, Çin ve Japonya merkezli teknoloji devleri için üretiyor. Foxconn ayrıca 2012 yılında dünya çapında satılan tüm elektronik ürünlerin % 40’ının üretimini gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı Foxconn, 2017 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.2’lik bir büyüme kaydettiğini açıkladı.

2016 yılının dördüncü çeyreğinde 68.77 milyar dolar net kâr kaydeden Foxconn, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde ise net kârını 71.66 milyar dolara yükseltti. Bu rakam analist şirketlerin tahmini olan 60.75 milyar doların bir hayli üstünde. Şirket, geçtiğimiz yıl 2016’ya oranla % 6.7’lık genel bir düşüş yaşadı. Yıl sonunda Tayvan Menkul Kıymetler Borsası’na 138.7 milyar dolar yıllık net kâr bildirildi. Anlaşılan son çeyrekteki atılım şirketi düşüşten kurtaramadı. Ancak yaşanan bu düşüşün şirket için pek bir etkiye sahip olacağı düşünülmüyor. Çünkü elektronik imalat hizmetlerinin zirvesinde yer alan şirket hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Birkaç yıl önce Japon elektronik bileşen üreticisi Sharp‘ı satın alan şirket geçtiğimiz günlerde ABD merkezli aksesuar üreticisi Belkin‘i de bünyesine kattı. Foxconn bu satın alma anlaşması için ise 866 milyon dolar ödediğini açıkladı.

Huawei katlanabilir akıllı telefon üzerinde çalışıyor!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir