Ana SayfaGenelFirefox yeni özelliğini duyurdu!

Firefox yeni özelliğini duyurdu!

Mozilla’nın en son Firefox tarayıcı sürümü Facebook gibi sitelerin kullanıcıları izlemesini engelleyen yeni bir özelliğe sahip olduğunu bildirdi. İşte detaylar.

Query Parameter Stripping olarak adlandırılan bu özel, Facebook, Hubspot, Olytics ve diğer şirketlerin tıklamalarınızı izlemesine ve hedefli reklamlar sunmasına izin veren bir URL’nin sonuna eklenen karakter dizilerini otomatik olarak kaldıracak. Websiteleri genelde kullanıcıları izleyerek reklam hedefleme için profillemelerine yardımcı olan bir sorgu parametresi sunarlar. Firefox’un en son sürümünde soyma özelliğini etkinleştirirseniz, URL’yi yüklemeden önce bu karakterleri kaldıracak ve böylece Facebook daha akıllı bir deneyim sunamayacak. Bir engelleme listesi aracılığıyla çalışacak ve Olytics, Drip, Vero, HubSpot, Marketo ve Facebook’u kapsayacak.

Firefox yeni özelliğini duyurdu!

Firefox özelliğini etkinleştirmek için Gizlilik ve Güvenlik ayarlarında “Gelişmiş İzleme Koruması” için “Katı” seçeneğini seçmeniz yeterli olacak. Sosyal medyada artık güvenlik son derece önemli bir konu haline geldi. O derece ki artık kullanıcılar her şeyden öte güvenliği önemsiyor diyebiliriz. Hal böyle olunca da gizlilik ve güvenlik hakkında önlemler ve çalışmalar daha fazla artıyor. Geçtiğimiz yıl özellikle WhatsApp gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi problemler yaşamıştı. Bu da popüler uygulamanın fazlasıyla kullanıcı kaybetmesine sebep olmuştu. WhatsApp’ın sohbetleri Facebook ile paylaşıyor iddiası ortalığı karıştırmıştı ancak şimdi durum değişmeye başladı. Güvenlik ve gizliliği ön plana koyan şirketler bu konuya özen gösteriyor.

Facebook, Gruplarda Discord benzeri ses kanallarını test ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting