Ana SayfaHaberFirefox 24 Yayında

Firefox 24 Yayında

İnternet Explorer’ dan sonra piyasanın en eski ve en çok kullanılan tarayıcılarından olan Mozilla Firefox tarayıcısının yeni sürümü Android ve Masaüstü uygulaması olarak yayınlandı.

Tarayıcı piyasasına İnternet Explorer’ dan sonra girmesine rağmen, kullanıcıların çoğunluğunu ele geçiren Mozilla Firefox, her yeni sürümde getirdiği yeniliklere, Firefox 24 sürümü ile de devam ediyor.

Masaüstü uygulamada Firefox’ un düzenlediği en önemli özellik, açık sekmelerin tek bir hamle ile kapatılması. Birden fazla sekme ile çalışan kullanıcılar için adeta işkence olan her sekmeyi tek tek kapatma devri sona eriyor. Firefox, tek bir tıklama ile tüm sekmeleri kapatma olanağı sağlıyor. Bu yeni özellik, sağ fare tuşuna tıklanıldığında açılan içerik menüsünden seçilerek uygulanabiliyor. Bu özellik ile mevcut sekmenin sağında bulunan tüm sekmeler bu şekilde kapanabiliyor.

Bir diğer yeni özellik ise, Firefox kullanıcıları artık sohbet pencerelerini ayırabilecek. Bu pencereleri mevcut sekmeden sürükleme yöntemiyle ayırabiliyor ve farklı bir yerde görüntüleyebiliyoruz. Sosyal medya hesaplarını sık kullanan kullanıcılar bu yeni özellikle, tarayıcıyı daha efektif bir şekilde kullanabilecek.

Geliştiricilere yönelik birkaç değişiklik de yeni sürüm ile birlikte geliyor. Görsel ölçeklendirme ve dönüştürmeyle alakalı olarak SVG render geliştirmeleri, hata konsolunun yerini alan bütünleşik tarayıcı konsolu, W3C dokunmatik etkileşimlerin kaldırılması, yeni Mac OS X 10.7 kaydırma çubuğuna destek ile geliştiricilerin işi kolaylaşacak.

Firefox 24
Firefox 24

Android uygulamada ise gelen yenilikler ise şu şekilde;

Hızlı paylaşma özelliği sayesinde, kullanıcıların sık kullandığı paylaşım servisleri otomatik olarak tarayıcı menüsüne ekleniyor. Paylaşım için yapmanız gereken sadece menüdeki “paylaş” seçeneğini seçmek.

Okuyucular için ayarlanabilen gece modu ile tarayıcı ışık seviyesine göre otomatik olarak arkaplan ve metin renklerini ayarlayabiliyor. Açık bir arkaplan üzerine koyu renkte metin veya tam tersi, ışığın durumuna göre kullanıcıya sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting