Ana SayfaGenelFacebook ve Intel de MWC'den çekildiler

Facebook ve Intel de MWC’den çekildiler

Coronavirüs riski nedeniyle Mobile World Congress’ten çekilen firmaların sayısı hızla artıyor. Sony, LG, Nvidia ve Ericsson’dan sonra şimdi de Facebook ve Intel fuara katılmayacaklarını açıkladılar.

MWC’deki bu yoğun iptaller sonrasında organizasyonun iptal edilmesi neredeyse kesinleşmiş durumda. Ancak kesin kararı MWC yöneticileri ile İspanyol politikacılar beraber alacaklar. Kesin kararın Cuma günü yapılacak toplantıdan sonra açıklanması bekleniyor.

Facebook ve Intel ile beraber iptaller hızlanacak

Kararın, İspanya ekonomisine ani bir şok etkisi yaratmaması için Cuma akşam üzerine, borsaların/piyasaların kapanma saati sonrasına bırakılacağı düşünülüyor.

MWV nedeniyle Barselona’da her yıl 100 bin iş insanı ve medya mensubu buluşuyor. Sadece Çin’den gelenlerin sayısı 6000 kişiyi buluyor. Ayrıca, Çin’e komşu riskli uzak doğu ülkelerinden gelenlerle beraber sayı on binleri geçiyor.

Mobil World Congress organizasyonun sahipleri bu iptaller nedeniyle ağır mali kriz tehlikesi yaşasa da, Barselona halkı kongrenin iptal edilmesi olasılığı yükseldiği için sevinçliler. E ski, tarihi yapıların ve “dar alanlara sıkışmış” restoranların, kafelerin bulunduğu Barselona’da, dışarda yemek yiyecek, sosyalleşecek on binlerce yabancı turistin, tüm dünyaya virüsü yayacak büyük bir risk oluşturduğu da kabul ediliyor.

Dev firmaların yanında, çok sayıda başka firma da etkinliğe katılmayacağını açıklamış durumda. Bunların arasında Çinli Vevo, Royal, TL ve McAfee de var.

Çin’den İspanya’ya yolculuk edecek çok sayıda iş insanı nedeniyle hem İspanya’da hem de Avrupa çapında büyük bir Coronavirüs alarmı verilmiş durumda. Öyle ki, şu anda Avrupa’da görülen Coronavirüs vakalarının, Singapur’u ziyaret eden İngiliz bir iş insanından yayıldığı tespit edilmiş durumda. Bu iş insanının kaldığı otellerde ve uçtuğu uçaklardaki kişilerde de virüs tespit edildi.

MWC’nin iptal edilmesi aynı zamanda, virüsün dünya çapında yarattığı olumsuz ekonomik etkinin en net ispatı olacak. Dünya borsaları haftalardır virüs nedeniyle olumsuz etkilenirken, Çin’le bağlantılı sayısız ticari operasyonun da zarar gördüğü biliniyor.

Facebook masaüstü uygulaması yakında kapanıyor

Çin’den, dünya devi markalara üretim yapan Foxconn gibi dev fabrikaların ise üretimlerini keserek, tamamen tıbbi yüz maskesi üretmeye başladığı biliniyor. Bu nedenle özellikle elektronik ürünlerinde yakın gelecekte çok ciddi bir arz sıkıntısı yaşanması ve fiyatların aşırı yükelmesi bekleniyor.

facebook ve intel mwc

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU