Ana sayfa Facebook Facebook şifrenizi çalışanlarıyla paylaşmış!

Facebook şifrenizi çalışanlarıyla paylaşmış!

Gün geçmiyor ki Facebook ile ilgili yeni bir skandal daha gün yüzüne çıkmasın. Ortaya atılan son iddialara göre sosyal medya devi kullanıcılarının şifrelerini çalışanlarıyla paylaşmış. İşte konu hakkındaki detaylar.

Sosyal medya denildiğinde insanların aklına ilk olarak Facebook geliyor. Mark Zuckerberg’in CEO koltuğunda oturduğu şirket, geçtiğimiz yıllarda WhatsApp ve Instagram’ı da bünyesine katmıştı.

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı, Zuckerberg’in sahibi olduğu şirketin hisse değerinin adeta çakılmasına neden olmuştu. Zuckerberg bu skandaldan sonra, Facebook’un kullanıcı verilerini çok daha özenli bir şekilde saklayacağını açıklamış ve bunun için milyon dolarlar harcamaya hazır olduklarını belirtmişti.

Fakat beklenildiği gibi olmadı. Geçtiğimiz gün Facebook hakkında yeni bir skandal daha ortaya çıktı. İddialara göre sosyal medya devi 7 yıl boyunca kullanıcı şifrelerini düz bir metin halinde saklamış. Dahası 22.000’i aşkın çalışanın da bu şifrelere erişimi varmış.

Bu şekilde 200 ile 600 milyon kullanıcının şifresinin 20.000 çalışan tarafından gözlemlendiği belirtiliyor. Zuckerberg ve şirketin yetkili isimleri çalışanların bu verileri saklamadığı, çoğaltmadığı ya da illegal bir işlem için kullanmadığı konusunda hem fikirler. Fakat bu durum Facebook’un yeni bir skandalla karşı karşıya olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sonuç olarak yıllardır kullandığınız şifreniz, sosyal medya devinde staj yapan biri tarafından bile rahatlıkla çalınabilirdi. Bu durumda aynı şifre ile giriş yaptığınız diğer hesaplarınız da ele geçirilebilirdi. Tam anlamıyla büyük bir skandal!

Sınavlara hazırlananlar için internet ücretsiz olacak

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

En çok şarj tüketen uygulamalar 2020

Akıllı telefonların bitmek tükenmek bilmeyen en büyük sorunu; çabuk tükenen şarjı. Peki en çok şarj tüketen uygulamalar hangileri? Cevabı makalemizde. Akıllı telefonlar son 10 yıllık...

Son Haberler